Костна хипертрофия МКБ M89.3
Костна хипертрофия представлява състояние, което се характеризира с костно образуване извън диафизите на дългите кости на крайниците, без деструкция на костната обвивка. Заболяването се среща по-често при възрастни индивиди, като честотата варира в различните географски региони.
Причините за въникване на костна хипертрофия не са напълно изяснени, но съществуват различни теории за относно възникване на заболяването. В повечето случаи, костна хипертрофия се наблюдава при тумотно заболяване набелите дробове. Една от теориите предполага, че заболяването се причинява от повишен кръвоток към крайниците, свръхрастеж на съединителна тъкан, и образуване на нова кост около костите. Това става вторично, следствие нервна стимулация от белодробно заболяване. Състоянието може да претърпи обратно развитие, ако белодробната маса бъде отстранена или вагусовия нерв бъде прекъснат откъм засегнатата страна.
Клиничната картина на костна хипертрофия се характеризира със скованост и затопляне на долните крайници, подуване на краката, както и признаци на белодробно заболяване, като кашлица, задух и други. При някои от болните е възможно да липсват симптоми.
Диагнозата костна хипертрофия се поставя след снемане на пидробна анамнеза и осъществяване на щателен физикален преглед. Извършват се още някои образни изследвания като рентгенография, магнитен резонанс, компютърна томография и други, за уточняване локализацията и тежестта на уврежданията.
Лечението на костна хипертрофия може да бъде консервативно или хирургично и се осъществява от специалист. Консервативното лечение се състои в прилагане на аналгетици, нестероидни противовъзпалителни средства, физикална терапия, рехабилитация и други. Хирургично лечение се предприема след преценка на специалист.
Коментари към Костна хипертрофия МКБ M89.3