Бурсит на рамото МКБ M75.5
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Какво представлява
Бурсит на рамото представлява състояние, което се характеризира с възпаление на бурса в областта на раменната става, най-често субакромиалната. Бурсите по дефиниция представляват околоставни образувания, покрити с мембрана, подобна на синовиалната и намиращи се на места, където сухожилията и мускулите преминават над костни изпъкналости. Тяхната функция е да намалят триенето и помогнат за плавното движение в ставата, намалявайки натиска върху мускулите и сухожилията.
Раменният бурсит засяга най-често субакромиалната бурса. Тя е голяма бурса в горната част на рамото, която помага за плавното движение, когато ръката се повдига над главата.
Причини и рискови фактори
Бурситът на рамото може да се появи на всяка възраст, но най-често засяга хора над 40 годишна възраст.
Сред най-честите причини за бурсит на рамото са прекомерни повтарящи се движения или хронично претоварване на раменната става. Травмите, като автомобилна катастрофа или падане, също могат да причинят бурсит. Различни медицински състояния и заболявания също могат да са причина или да повишат риска от бурсит на рамото. Такива са ревматоиден артрит, диабет и подагра и др.
Бурситът в рамото може да е следствие на една или повече причини като:
Травма и контузия - Падането или ударът на рамото в твърда повърхност може да доведе до кръвоизлив в бурсата и да доведе до нейното възпаление. Въпреки че тялото абсорбира кръвта с течение на времето, мембраната на бурсата може да остане възпалена, причинявайки симптоми на бурсит. Това състояние се нарича травматичен бурсит.
Повтарящи се еднообразни движения в рамото - Бурсит може да се причини и от натрупващи се във времето „микротравми“, които да причинят същите проблеми както единичната острата травма или контузия. Хората, които работят с вдигнати ръце над главата или практикуват спорт, са по-склонни да развият раменен бурсит. Хората с по-висок риск от развитие на бурсит на рамото включват художници, бояджии, музиканти, тенисисти, плувци, бейзболисти и други.
Бактериална инфекция - Инфектирането на бурса е известно още като септичен бурсит. Някои медицински състояния и лекарства потискат имунната система и правят тялото по-податливо на инфекции и септичен бурсит. Например, хората страдащи от рак, ХИВ / СПИН, лупус, алкохолизъм, хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) и диабет, са по-склонни да развият септичен бурсит.
При проникващи травми, понякога е възможно инфектиране на бурсата с патогенни микроорганизми и възникване на инфекциозен (гноен) бурсит.
Костни шипове или калциеви отлагания - Бурсите на рамото или меките тъкани около раменната става могат да се възпалят от остеофити, наричани още костни шипове, които най-често се образуват от долната страна на клюновидния израстък на лопатката - акромион. Те заедно с калцификатите в рамото може да доведат до възпаление и развитие на раменен субакромиален импинджмънт.
Симптоми
Клиничната картина при бурсит на рамото се характеризира с наличие на болка в рамото както при покой, така и при движение. Болката варира от тъпа лека болка до силна остра болка, ограничаваща значително движенията в раменната става. Освен болка могат да се наблюдават още изтръпване и слабост на ръката, а при наличие на инфекция обща слабост и висока температура.
Основните симптоми на раменния бурсит включват:
- болка по външната горна част на рамото
- болка при докосване и натиск на рамото
- болка в рамото при повдигане на ръката нагоре, като например достигане на рафтове или измиване на косата
- намален обем на движение в раменната става
- оток и зачервяване в областта на рамото
Болката може да се усилва през нощта, особено ако се лежи върху нея. Тя може да се влоши и след като рамото е било неподвижно за известно време.
Ако горните симптоми са съчетани с повишена температура, бурсата вероятно е инфектирана. Това състояние се нарича септичен бурсит и изисква точна диагностика и лечение, назначено от специалист.
Диагноза
Диагнозата бурсит на рамото се поставя въз основа на характерната клинична картина, осъществяване на някои лабораторни и образни изследвания, като рентгенография, магнитен резонанс, компютърна томография и други. От лабораторните изследвания могат да бъдат установени левкоцитоза, ускорено СУЕ и други.
При диагностицирането бурсит на рамото е важно да се свали подробна анамнеза от пациента и да се отчетат всички рискови фактори, в това число: предишна поява на симптоми, съпътстващи заболявания, професия, хобитата, спорт и други. Когато е трудно да се направи точна диагноза само от клиничния преглед или има съмнения за съпътстващи проблеми в раменната става, се използват образни изследвания с голяма информативност като ядрено-магнитен резонанс.
Изображения: RSatUSZ, CC BY-SA 3.0, /Lengerke, CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons
Диагностиката може да включва:
- Физикален преглед: Диагностицирането на бурсит от опитен специалист често може да стане само чрез преглед и тестове за болка, мускулната сила и текущия обем на движение в раменната става.
- Рентгенография: Рентгеновата снимка не дава информация за самата бурса, но може да се използва за изключване на счупвания, калцификати или артрит, като причини за болка в рамото. Това е ключово за правилното лечение.
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР): Той може да даде подробна информация за меките тъкани и да покаже възпаление в бурсата или областта на раменната става. Това изследване се назначава сравнително рядко при бурсит, порди сравнително лесното му диагностициране.
- Диагностична пункция: Чрез този метод може да вземе проба от течността в самата бурса и да се тества, за да се изключи инфекция.
Лечение
Лечението на бурсит на рамото е най-често консервативно и се осъществява в домашни условия. От медикаментозната терапия най-често се прилагат аналгетици, противовъзпалителни средства, антипиретици и антибиотици при инфекциозен бурсит. За облекчаване на симптомите се прилагат същите средства както при травма или ставно заболяване - пакети с лед, покой, ортези, леки упражнения, физиотерапия и др. В редки случаи, при неповлияване от консервативното лечение, се прилага хирургично лечение.
Лечението на бурсит в рамото може да включва:
- Противовъзпалителни и обезболяващи лекарства: Аспиринът, кетоперофенът и ибупрофенът са медикамент, които често се използват при различни състояния за намаляване на болката и възпалението. Те могат да се закупят без рецепта или онлайн.
- Почивка: Намаляването на движенията в рамото, които провокират болка, помага възпалението да отшуми и бурсата да се излекува. Раменна ортеза също може да помогне, но трябва да се носи съобразно със състоянието. Наред с щаденето, някои леки упражнения за раменете могат да спрат обездвижването на ставата.
- Компреси с лед: В първите няколко дни от появата на симптомите може да се използват охлаждащи гелове и пакети с лед, с цел намаляване на болката и възпалението. Те може да се поставят за 15 до 20 минути на интервали от всеки 4 до 6 часа.
- Физиотерапия: По преценка на лекаря може да се назначат и различни физиотерапевтични процедури. Те имат за цел да намалят болката и да ускорят възстановителните процеси.
- Кортикостероидни инжекции: Ако симптомите не отшумяват въпреки лечението, лекарят може да прецени да инжектира кортикостероиди в или около бурсата. Това има за цел да тушира възпалението.
- Хирургия: Ако бурситът на рамото стане хроничен и не се повлиява от лечението след 6 до 12 месеца, може да се предложи операция като краен вариант.
Време за възстановяване
Когато бурситът на рамото е причинен от еднократно физическо нараняване, с подходящо лечение той може да отшуми в рамките на няколко дни.
Времето за възстановяване е по-дълго, ако бурситът е причинен от прекомерни повтарящи се движения и хронично претоварване на раменната става. В тези случаи възстановяването може да отнеме няколко седмици или повече, особено натоварването продължава.
Възстановяването може да е по-трудно, когато са налице други проблеми и заболявания на раменната става в това число тендинит, периартрит, артроза и други.
Бурситът често хронифицира, когато е причинен от подлежащи заболявания, като ревматоиден артрит.
Профилактика
Ключът към предотвратяването на появата на бурсит в рамото е намаляването на натоварването на раменната става.
Полезни стратегии за превенция:
- Загряване на рамото преди упражнения или натоварвания на раменната става.
- Укрепване на раменните мускули чрез използване на щадящи упражнения.
- Постепенност в натоварването при започване на всяка нова дейност, която натоварва рамото.
- Чести почивки при системни натоварвания в рамото.
- Подобряване на стойката и поддържане на мускулите на раменете активни с цел намаляване на натоварването в ставите.
Симптоми и признаци при Бурсит на рамото МКБ M75.5
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://www.arthritis-health.com/types/bursitis/shoulder-bursitis-causes
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320495#_noHeaderPrefixedContent
https://www.medicinenet.com/shoulder_bursitis/article.htm
https://www.webmd.com/pain-management/arthritis-bursitis#1-1
Коментари към Бурсит на рамото МКБ M75.5