Сифилитичен бурсит (А52.7ї) МКБ M73.1
Сифилитичен бурсит (А52.7ї) представлява заболяване, което се характеризира с възпаление на бурсите на различни стави. Бурситите са анатомични околоставни образувания, тапицирани с мембрана, подобна на синовиалната и намираща се на места, където сухожилията и мускулите преминават над костни проминенции.
Причината за възникване на сифилитичен бурсит (А52.7ї) е Treponema pallidum (бледата спирохета), която е много подвижна, показва значителна устойчивост във външните условия, но бързо загива при изсушаване и високи температури. Заболяването се предава по полов път, хематогенно или от майката на плода. Сифилитичен бурсит обикновено представлява състояние, което е характерно за късния сифилис.
Признаците и симптомите при сифилитичен бурсит (А52.7ї) се състоят в поява на болка и невъзможност за движение в засегнатата става, висока температура, едем и еритем в областта на засегнатата става, обща отпадналост и неразположение, и други. Поставянето на диагнозата става въз основа на подробно снета анамнеза и осъществяване на щателен физикален преглед. Някои лабораторни и образни изследвания, като рентгенография, магнитен резонанс, компютърна томография и други, са полезни за уточняване локализацията на процеса и тежестта на уврежданията.
Лечението на сифилитичен бурсит (А52.7ї) е консервативно и хирургично, в зависимост от засегнатата става и тежестта на уврежданията. Консервативното лечение се провежда с помощта на противовъзпалителни средства, налагетици, антипиретици, антибиотици и други.
Коментари към Сифилитичен бурсит (А52.7ї) МКБ M73.1