Интермитентна хидрартроза МКБ M12.4
Интермитентната хидроартроза е рецидивиращо заболяване, което се проявява с периодичен излив на течност в ставната кухина. Заболяването се среща при деца и възрастни. Най-честата възраст е 20-40 години. Жените са засегнати по-често от мъжете.
Етиологията и патогенезата на заболяването са неизвестни. Обсъжда се генетичната предиспозиция. Има мнение за развитието на болестта, вследствие на травми, ендокринни нарушения при жените. Много от пациентите с това заболяване имат алергична история (признаци на ангиоедем).
Симптомите при интермитентната хидроартроза се развиват много бързо (в рамките на 12-24 часа), с поява на излив в една от ставите (най-често колянна), дискомфорт, ограничена подвижност на ставата, защото има механично препятствие (поради големия излив). Кожната повърхност над засегнатата става не се променя. Процесът обикновено е едностранен, но понякога е и двустранен. В края на първата седмица от началото на заболяването се появява клинична ремисия. Рецидивиране се наблюдава след около 2 до 3 седмици, като това е индивидуално за всеки пациент. ESR не се увеличава. Не се определя ревматоиден фактор в серума и синовиалната течност. Броят на клетките в синовиалната течност се е увеличил, като повечето от тях са неутрофили.
Диагнозата на интермитентна хидрартроза е рентгенологична. Рентгенологичните промени в острия период на заболяването са наличие на излив, разширяване на ставата, увеличаване на сянката на околоставните меки тъкани. В ремисия няма рентгенологични данни.
Лечението на интермитентна хидрартроза се състои в прием на нестероидни противовъзпалителни средства. Вътреставното инжектиране на кортикостероиди е неефективно.
Коментари към Интермитентна хидрартроза МКБ M12.4