Кератозис пунктата (палмарна и плантарна) МКБ L85.2
Кератоза представлява задебеляване на кожата вследствие на нарушение в дейността на клетки, намиращи се в роговичния слой на дермата. Палмоплантарната кератоза е група от заболявания, характеризиращи се със задебеляване на кожата на дланите и ходилата. Заболяването има богата етиологична характеристика, включващо:
- Генетична мутация
- Инфекциозни заболявания
- Ракови заболявания
- Възпалителни заболявания
- Медикаментозно провокирани
При плантарната кератоза се различават няколко форми:
- Дифузна наследствена
- Фокално наследствена
- Придобита палмоплантарна кератоза
Към клиничните форми на заболяването се причислява и кератозис пунктата (палмарна и плантарна).
Кератозис пунктата на дланите и ходилата е известна още като заболяване на Buschke-Fischer-Brauer или петниста кератоза. Състоянието се унаследява по автозомно-доминантен път, въпреки че съществуват и спорадични случаи.
Епидемиология
Епидемиолозите съобщават, че началото на заболяването е във възрастовата граница между 10-70 години. Петнистата кератоза се среща средно 1,17 случая на заболели в отношение към 100 000 здрави.
Историческите данни посочват, че първото описание на Кератозис пунктата на дланите и ходилата е 1879 година, но заболяването е записано като образуване на мазоли. През 1910 година лекарите Buschke и Fischer документират заболяването като форма на палмоплантарна кератоза. Три години по-късно Brauer доказва наследствения характер на заболяването.
Клинична картина
Клинично при кератозис пунктата (палмарна и плантарна) се установяват асимптоматични, малки хиперкератотични папули по дланите и ходилата. Лезиите не се откриват през детството, а започват да се появяват едва след 20-годишна възраст. Пациентите често съобщават за сърбеж.
Изображение: dermnetnz.org / CC BY-NC-ND 3.0 NZ
Заболяването може да бъде асоциирано със спастична парализа, анкилозиращ спондилит, малигнени процеси.
Диагноза
Кератозис пунктата (палмарна и плантарна) се диагностицира и лекува от лекар специалист по дерматологични заболявания. При диагностицирането на заболяването се снемат анамнестични данни, прави се физикален преглед. Кожните изменения се преглеждат чрез дерматоскоп. При нужда се прави и кожна биопсия. Хистологичният анализ на кожната биопсия разкрива предимно компактна хиперкератоза и хипергрануломатоза.
Лечение
Лечението включва използването на кератолитици - локално приложение на салицилова киселина, ретиноиди, ексцизии.
Заглавно изображение: freepik.com
Коментари към Кератозис пунктата (палмарна и плантарна) МКБ L85.2