Acanthosis nigricans МКБ L83
Рядко заболяване, характеризиращо се с хиперкератоза, папиломатоза, хиперпигментация е известно като аcanthosis nigricans. Кожните промени при аcanthosis nigricans се определят като кадифено кафяво оцветяване.
Етиология
Водещи етиологични причини за възникването на аcanthosis nigricans са:
- Инсулинова резистентност - инсулинът е хормон, който се отделя от задстомашната жлеза. Хормонът регулира нивата на кръвната захар, посредством нейното усвояване и превръщане в гликоген. При инсулинов дисбаланс, в частност резистентност, възниква инсулинозависим захарен диабет.
- Хормонални смущения - освен от инсулинова резистентност, аcanthosis nigricans се наблюдава и при нарушение на дейността на половите хормони, хормоните на щитовидната жлеза и хормоналната активност на надбъбречната жлеза.
- Лекарства и хранителни добавки - при неконтролиран прием и нерегулирани дози на противозачатъчни хапчета и кортикостероиди се развива аcanthosis nigricans.
- Ракови заболявания - злокачествено новообразувание на хранопровода, злокачествено новообразувание на пикочния мехур, рак на гърдата и много други.
- Мутации на инсулинови рецептори
- Синдром на Wilson, синдром на Werner, синдром на Lawrence-Moon-Bardet
- Автоимунни заболявания, например лупус еритематодес.
Историческа справка разкрива, че първият документиран случай е от 1889 година в Германия. През следващите десетилетия се разработват проучвания за взаимовръзката между аcanthosis nigricans, злокачествените заболявания и захарен диабет.
Тези фактори се явяват отключващи за развитие на болестта. Предполага се, че се променя дейността на кератоцитите и по този начин се стимулира анормален фибринов синтез. При доброкачествената форма на аcanthosis nigricans отключващ фактор се явява IGF (инсулиноподобен растежен фактор), който стимулира клетъчната пролиферация. Установена е пряка взаимовръзка между високите концентрации на IGF и пациенти със захарен диабет и затлъстяване. Прилагенто на инсулинови инжекции води до свръхактивиране на IGF с последващо развитие на аcanthosis nigricans.
При злокачествената форма на аcanthosis nigricans основна роля има TGF (трансформиращ растежен фактор).
Заболяването се появява по-често при болни с инсулино-резистентен диабет, поради което се счита за кожен маркер на тази форма на диабет. В около 60% от случаите acanthosis nigricans може да бъде първият видим симптом на злокачествен тумор.
Клинични характеристики
Кожните изменения като симптоматична изява се наблюдават по:
- Страничните части на шията
- Аксиларните гънки (под мишниците)
- Аногениталната област
- Вътрешната страна на бедрата
- Флексорните повърхности на лактите и колената
- Около пъпа и мамилите
- В по-тежки случаи и лигавиците (уста, фаринкс, нос, влагалище)
- В редки случаи заболяването може да бъде генерализирано
Промените са симетрично разположени и в началото се представят като малки пигментни папули, които в последствие се превръщат в папиломатозни лезии с хиперкератоза и различна по степен хиперпигментация.
Симптоматика на аcanthosis nigricans е спрямо клиничната форма.
Различават се две основни форми на аcanthosis nigricans:
- доброкачествена
- злокачествена
Доброкачествена форма на акантозис нигриканс
Доброкачествените форми протичат с по-слабо изразени кожни промени. Тази основна форма на заболяването се подразделя на четири подгрупи – генетична, ендокринна, лекарствено индуцирана и pseudoacanthosis nigricans.
- Генетичната форма засяга деца до пубертета и се асоциира с други генетични синдроми: синдром на Lawrence-Berardinelli-Serjo, синдром на Miescher, синдром на Rud и др.
- Следващата форма се изявява с ендокринни аномалии - захарен диабет, хипотиреоидизъм, овариална дисфункция (поликистозна на яйчниците - синдром на Stein-Leventhal), акромегалия, болест на Addison и др.
- Лекарствено индуцираната форма засяга всички възрасти и се проявява предимно при приемане на високи дози acidum nicotinicum и употребата на орални контрацептиви.
- Pseudoacanthosis nigricans се среща при подрастващи и възрастни лица с по-тъмна кожа и се съчетава със затлъстяване.
Злокачествена форма на акантозис нигриканс
Злокачествената форма на аcanthosis nigricans засяга по-често женския пол като боледуват предимно пълни и по-силно пигментирани пациенти между 25- и 60-годишна възраст. При тази форма заболяването протича с много по-интензивни и сърбящи кожни изменения като се засягат и лигавиците в над 50% от случаите. Злокачествената форма най-често се свързва с висцерален аденокарцином (60% - стомах, 30% - други абдоминални органи и само 10% извън абдоминална локализация) и много по-рядко малигнени лимфоми. Кожните промени предшестват (в 20% от случаите), придружават (60%) или последват (20%) развитието на злокачествения тумор.
Диагноза
Диагностицирането на заболяването се свежда до анамнестични данни, информация за хронични или закови заболявания, както и сведения за фамилна обремененост. Прилага се физикално изследване, лабораторна диагностика. Някои случаи и кожна биопсия.
Диференциална диагноза
В диференциално диагностичен план се обсъждат:
- Дерматомикозиаc
- Екзема
- Ихтиозиформени състояния болест на Hailey-Hailey
Лечение
Терапията при аcanthosis nigricans включва корекция на придружаващото заболяване, както и локално и/ или системно приложение на ретиноиди.
Заглавно изображение: Madhero88, CC BY-SA 3.0 / Vassia Atanassova - Spiritia, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Симптоми и признаци при Acanthosis nigricans МКБ L83
- Сърбеж на кожата
- Мускулни крампи
- Симптоми, подобни на тези при диабет
- Скованост на двата лакътя
- Уголемени бъбреци
- Потъмняване на кожата в областта на гънките
Коментари към Acanthosis nigricans МКБ L83