Други уточнени нарушения на пигментацията МКБ L81.8
Пигментацията на кожата се реализира при синтез и поддържане на определени количества меланин. Меланинът е естествен кожен пигмент, придаващ генетично обособения цвят на кожата при различните индивид. Меланиновата продукция е пряко свързана с влиянието на менанин-стимулиращ хормон, както и редица екзогенни фактори като слънчева радиация, излагане на химични агенти, травми на кожата.
Рубриката "други уточнени нарушения на пигментацията" разглежда промените в кожната пигментация при:
- Желязообразуваща пигментация
- Татуировки
- Хиперпигментация при излагане на арсен
Желязообразуваща пигментация
Желязото има важна биологична роля в поддържане на баланса на живите същества. Желязото влиза в състава на хемоглобина и участва в окислително-редукционните процеси. Състояние, характеризиращо се с натрупване на желязо е известно като хемохроматоза. Тя бива придобита или наследствена. Заболяването се характеризира с желязообразуваща пигментация. Класическата манифестация включва:
- Чернодробна цироза
- Захарен диабет
- Артрит
- Хиперпигментация на кожата
Поради настъпването на желообразуваща пигментация на кожата, заболяването се разглежда и в рубриката на "други уточнени нарушения на пигментацията".
Хистологичната картина на дерматологичната манифестация на хемохроматоза разкрива натрупване на хемосидерин в кожата. През 1978 година са изследвани нивата на бета-меланин-стимулоращия хормон при пациенти с вродена хемохроматоза. За разлика от повечето състояние на хиперпигментация, тук зависимост между бета-меланин-стимулоращия хормон и желязообразуваща пигментация не е установена.
Кожната хиперпигментация при хемохроматозата се наблюдава при 90% от болните. Често тя се явява първи признак и подтиква болните да потърсят медицинска консултация. Оцветяването на кожата е изменчиво - от светло кафяво до тъмен цвят със сив, бронзов оттенък.
Хиперпигментационните лезии се засилват при излагане на слънце. При постъпването на желязо в кожата се образуват железни депа. Тези атипични образувания се следват от постепенно деформиране и разрушаване на нормалните кожни органели. Увеличава се синтезът на меланин в меланоцитите. Между 15 и 20% от болните имат хиперпигментационни изменения в лигавиците на устната кухина.
Кожната манифестация на хемохроматозата се диагностицира с поставяне на диагноза за хемохроматоза. При диагностициране на кожните изменения се прилага физикален преглед. Качествен анализ на кожните промени може да се установи при неинвазивно изследване с дерматоскоп. Извършването на кожна биопсия разкрива меланоцитно натрупване.
Лечението на заболяването е насочено към основното заболяване.
Хиперпигментация при излагане на арсен
Някои отравяния с тежки метали също могат да се разгледат като част от рубриката на "други уточнени нарушения на пигментацията". Пример за подобна интоксикация с кожна изява е арсеново отравяне.
Промяната в цвета на кожата се появява при хронично експозиция на арсенови съединения. Заболяването най-често се среща като професионална болест. Арсеново отравяне може да настъпи при вдишване, поглъщане или при контакт с арсенови вещества.
Арсенът промeня нормалните процеси в епидермалните кератиноцити. Кератиноцитите са основният вид клетки в епидермиса, които имат отношение в производството на фибриларния белтък — кератин. Арсенът влияе върху клетъчния цикъл и апоптозата, индуцира свръхекспресия на алфа-растежен фактор и повишава пролиферацията на кератиноцитите.
Кожната манифестация при арсеново отравяне се презентира с:
- Потъмняване на кожата (хиперпигментация) без излагане на слънце
- Арсенова кератоза - олющване на кожата на ходилата и ръцете
- Линии на Мee - образуват се по ноктите
При диагностицирането на заболяването важно значение има професионалната анамнеза за арсенова експозиция, както и лабораторната диагностика.
Терапевтичното поведение е етиологично насочено.
Хиперпигментация при татуировки
При татуирането се въвежда екзогенен пигмент в дермата. Татуировките са дял от рубриката "други уточнени нарушения на пигментацията" поради настъпването на кожата хиперпигментация. Въвеждането на чужди вещества в кожата може да предизвика незабавна алергична реакция или възпалителен процес. Острата възпалителна реакция е резултат от физическото травмиране на кожата при въвеждане на пигмента. Нормално реакцията преминава за около две седмици. При проява на алергична реакция към компонентите на багрилата се наблюдава екзематозна реакция на свръхчувствителност. Фоточувствителна реакция се наблюдава известно време след татуирането. Излагането на светлина се следва от зачервяване и оток на и около татуировката.
Грануломатозно възпаление хистологично се характеризира с наличието на гигантски клетки около чуждия пигмент. Редки случаи са условени и лихеноидни реакции. Хистопатологично, моделът на възпалението е в съответствие с този на лихен планус.
Тези алергични реакции при татуиране се наблюдават предимно при използването на цветни багрила. Част от съставът на на някои цветове, използвани при татуирането е:
- Черен - железен оксид
- Син - кобалт
- Кафяв - железен оксид
- Зелен - хром, оловен хромат, фталоцианинови багрила
- Лилав - манган, алуминий
- Червен - органични пигменти (ароматен азотосъединения)
- Бял - цинков оксид
- Жълт - Кадмиев сулфид
Премахването на татуировките е чрез лазерна терапия.
Заглавно изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Други уточнени нарушения на пигментацията МКБ L81.8
- Ментална ретардация
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Косопад
- Нистагъм
- Повишена чувствителност към светлина
- Симптоми, свързани с промени на косата
Коментари към Други уточнени нарушения на пигментацията МКБ L81.8