Токсично увреждане на черния дроб, протичащо като хроничен лобуларен хепатит МКБ K71.4
При развитие на възпалителни промени по хода на черния дроб в резултат от хепатотоксичното въздействие на някои токсини, промишлени отрови, лекарства, алкохол и други субстанции се развива токсично увреждане на черния дроб, протичащо като хроничен лобуларен хепатит. Състоянието често протича с неспецифични симптоми и поради това може да остане дълго време незабелязано от пациентите, като може да се открие като случайна находка при провеждане на лабораторни и образни изследвания. Ранната диагностика и стартиране на целенасочена терапия с отстраняване на етиологичното въздействие на хепатотоксичните агенти намалява риска от прогресия на чернодробните увреждания и развитие на тежки усложнения.
Особености, етиология, характерни симптоми
Хроничен лобуларен хепатит е една от морфологичните форми на хроничните хепатити, която се отличава със своите характерни особености по отношение на протичане и риск от усложнения.
Токсично увреждане на черния дроб, протичащо като хроничен лобуларен хепатит, представлява заболяване, което се причинява от токсично въздействие на някои лекарства или други химични агенти, които причиняват нарушена функция на черния дроб.
Особеностите на болестния процес включват:
- етиологични причинители: многобройни промишлени отрови, токсини и вредни субстанции могат да причинят чернодробното възпаление (при излагане на високи концентрации, при липса на лични предпазни средства). Риск съществува и при продължителна терапия с някои лекарства, които като страничен ефект могат да провокират хепатотоксични поражения. Такива са например някои перорални контрацептиви, статините, използвани за редукция нивата на холестерола, някои антибиотици, туберкулостатици и химиотерапевтици, антимикотични средства, анаболни стероиди, кортикостероиди, аналгетици (парацетамол, напроксен, ибупрофен, аспирин) и много други. По-висок риск е налице при едновременна употреба на повече от една хепатотоксична субстанция
- допълнителни рискови фактори: повишен риск е налице при наличие на допълнителни рискови фактори, като системна злоупотреба с алкохол, подлежащи чернодробни заболявания, системни увреждания, непълноценно хранене, наследственост и други, като изясняването им има важно значение при последващото лечение и профилактика на последващи увреждания и усложнения
- патоморфологични особености: при хроничен лобуларен хепатит възпалението е в порталното пространство, с петнисто паренхимно възпаление, но без некроза. Този хепатит обикновено не прогресира до цироза. Хистологично има лимфоцитна инфилтрация в порталните пространства, с разпространение към съседния паренхим
- клинична картина: много от пациентите са или асимптоматични или имат само незначителни оплаквания. Заболяването обикновено започва и протича бавно и протрахирано, като най-честите симптоми са неспецифични и включват умора, общо неразположение, лек дискомфорт в коремната област, безапетитие. При навременно откриване рядко се описва развитието на жълтеница, асцит, портална хипертония и други от характерните усложнения на хепатита
Въпреки относително доброкачественото протичане на болестта, колкото по-рано бъде разпознато заболяването, толкова по-добра е прогнозата и по-голяма вероятността от пълно излекуване при отстраняването на етиологичния агент и прилагането на хепатопротективна терапия.
Диагностичен и терапевтичен подход
Диагностичният подход при токсично увреждане на черния дроб, протичащо като хроничен лобуларен хепатит, включва комплексни мерки и назначаването на многобройни изследвания за потвърждаване на болестта във връзка с честото неспецифично протичане и липса на характерни белези на заболяването.
Диагнозата се поставя като резултат от клинични, биохимични, образни и хистологични изследвания. От анамнезата на болния се разбира за продължителен прием на лекарство с хепатотоксично действие или излагане на промишлени вредни субстанции, като е възможно и изясняването на подлежащи рискови фактори с допълнително значение.
От лабораторните изследвания често се открива само леко повишаване на чернодробните ензими АЛАТ и АСАТ, като може да липсват други съществени изменения в различните показатели (при добро общо състояние на пациентите и липса на подлежащи други заболявания). При ехографското изследване се установява, че черния дроб е леко увеличен или в горногранични размери с наличие на лобуларни промени.
Терапевтичният подход при токсичното чернодробно увреждане с хроничен лобуларен хепатит е комплексен и строго индивидуален, като най-важният момент при лечението на токсичния хепатит е преустановяване приема на лекарството или друг токсичен агент, довел до увреждането.
Лечението се състои в прилагане на глюкозни разтвори, хепатопротектори, витамини и антиоксиданти за възстановяване на чернодробната функционална активност, като в комбинация с отстраняването на етиологичния причинител, тези мерки дават изключително добри резултати при голям процент от пациентите.
При нужда може да се назначи симптоматична терапия с подходящи спазмолитици, противовъзпалителни средства, антиеметици и други при нужда.
Прогнозата при токсично увреждане на черния дроб, протичащо като хроничен лобуларен хепатит, обикновено е добра, като само в редки случаи се наблюдава тежко протичане и развитие на различни по вид усложнения с дългосрочни последици.
Основните профилактични мерки за намаляване риска от развитие на болестта включват използване на лични предпазни средства при професионална заетост в сфера, при която работниците са изложени на контакт с вредни субстанции. При необходимост от продължително лечение с лекарства, за които се знае, че имат хепатотоксичен потенциал, е необходимо назначаване на редовни профилактични изследвания (лабораторни и образни). Прием на добавки и лечебни растения следва да се извършва само след предварителна консултация с лекуващия лекар.
Заглавно изображение: freepik.com
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/toxic-hepatitis/symptoms-causes/syc-20352202
https://gut.bmj.com/content/gutjnl/15/7/581.full.pdf
https://www.health.harvard.edu/a_to_z/chronic-hepatitis-a-to-z
https://en.wikipedia.org/wiki/Hepatitis
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/chronic-liver-disease-cirrhosis
Коментари към Токсично увреждане на черния дроб, протичащо като хроничен лобуларен хепатит МКБ K71.4