Едностранна или неуточнена феморална херния с гангрена МКБ K41.4
Когато перитонеум с вътрешности преминава между различните елементи на феморалния канал и настъпва заклещване на хернията с образуване на гангрена е едностранна или неуточнена феморална херния с гангрена.
В зависимост от това между кои елементи на феморалния канал преминава перитонеума с вътрешностите се различават следните видове феморални хернии: хернии, излизащи между феморалните съдове, хернии, излизащи през lig. lacunare, и хернии, излизащи през lacuna muscularum.
Феморалната херния най-често се среща след 40 – годишна възраст, предимно при жените. При жените се среща по-често, тъй като това е свързано със слабостта на коремната стена вследствие на чести бременности и раждания и по-голямата широчина на таза. Тя никога не е вродена. Феморалната херния се среща по-често от дясната страна, отколкото от лявата. Наблюдава се по-рядко от ингвиналната херния.
Клинична картина на едностранна или неуточнена феморална херния с гангрена
Оплакванията на болните с феморална херния се изразяват в болки в областта на хернията, а в слабинната област се намира подутина с окръглена форма, рядко с по-големи размери, покрита с нормална кожа. При опипване и притискане не се усеща болезненост. Подутината лежи винаги под ингвиналния лигамент. Най-честата големина е от орех до малка ябълка. Хернии с по-големи размери се срещат рядко, и то при възрастни пълни жени. В сравнение с ингвиналните хернии тези размери са по-малки. Когато болните са в легнало положение, феморалната херния лесно се прибира спонтанно в корема. Често пъти се установяват оплаквания за внезапна болка както при заклещване. Но тези оплаквания са краткотрайни и преходни. В редки случаи се стига до същинско заклещване. За разлика от ингвиналните хернии феморалните се заклещват пет пъти по-често. При тях също така по-често настъпват пристенните заклещвания. Заклещванията при феморалните хернии протичат бурно и тежко, тъй като заклещеното черво бързо некротизира поради тесния херниален отвор – настъпва едностранна или неуточнена феморална херния с гангрена. Гангрената настъпва 4 – 6 часа от началото на заклещването. Поради тези причини оперативната намеса трябва да се извърши колкото се може по-рано. Наместване може да се опита само в първите 2 - 3 часа. При оперативната намеса трябва да се има пред вид възможността за нараняване на a. obturatoria, която по изключение може да преминава в горната част на херниалния пръстен.
Диагноза на едностранна или неуточнена феморална херния с гангрена
Диагнозата обикновено не представлява трудност, но понякога поради малките размери на хернията тя може да не бъде разпозната. Повечето от болните с бедрена херния се обръщат към лекаря с оплаквания от страна на стомашно – чревния тракт и болки в областта под ингвиналния канал.
Диференциална диагноза трябва да се направи с ингвиналната херния. Освен това в тази област и други заболявания могат да дадат изменения, подобни на феморалната херния – абсцеси на мускулус псоас, единични варикозни възли на vena saphena magna или аневризма на arteria femoralis.
Лечение на едностранна или неуточнена феморална херния с гангрена
Лечението е оперативно. Оперативното лечение при херния с гангрена се прилага в най-кратък срок след поставяне на диагнозата. Съществуват два оперативни метода, които се прилагат при феморалната херния: чрез феморален път и чрез ингвинален път. И двата оперативни метода дават известен процент рецидиви (1 – 7 %).
Коментари към Едностранна или неуточнена феморална херния с гангрена МКБ K41.4