Стриктура на стомаха с форма на пясъчен часовник и стеноза на стомаха МКБ K31.2
Рядко описвано в клиничната практика състояние е развитието на стриктура на стомаха с форма на пясъчен часовник и стеноза на стомаха. Заболяването може да се срещне във всички възрасти (има и вродена форма на болестта), като редица особености около етиопатогенезата остават все още неясни.
Ранното откриване на болестта и предприемането на индивидуализиран, целенасочен терапевтичен подход, се асоциира с по-добра прогноза при голям процент от пациентите.
Особености и симптоми на болестта
Стриктура на стомаха с форма на пясъчен часовник и стеноза на стомаха се наблюдава главно при язва на малката стомашна кривина, при язвен цикатрикс, полип, рак, перигастрит и някои други увреждания по хода на стомашно-чревния тракт. Стриктурите биват вродени и придобити, като придобита стриктура на стомаха с форма на пясъчен часовник и стеноза на стомаха се отличава от вродената по наличие на патологичен процес в близост със стеснението.
Не е напълно ясно въздействието на определени рискови фактори, както например за развитието на гастрит, язвена болест, диспепсия и други, но се предполага, че нездравословното хранене (включително често преяждане, периоди на гладуване), някои вредни навици (злоупотреба с алкохол, тютюнопушене, наркомании), честа и/или продължителна употреба на някои лекарства (нестероидни противовъзпалителни средства, някои антибиотици, кортикостероиди), оперативни интервенции в областта и други могат да окажат влияние за развитието на болестта.
Клиничните прояви при стриктура на стомаха с форма на пясъчен часовник показват известна вариабилност при отделните пациенти в зависимост от редица фактори (индивидуални особености, общо здравословно състояние, наличие на подлежащи увреждания, особености в протичането на болестта).
Клиничната картина често зависи до голяма степен от степента на стеснението на стомаха. Намаленият капацитет на горната стомашна половина (над стеснението) предизвиква редица оплаквания, като например тежест, дискомфорт, чувство на разпъване, болки, много бързо засищане (дори след прием на минимални количества храна), гадене, позиви за повръщане. Повръщането може да бъде на стомашно съдържимо или хематемеза. Може да има загуба на тегло във връзка с намаления внос на хранителни вещества (пациентите свързват храненето с неприятни усещания и започват да се хранят по-рядко). При наличие и на язва се наблюдава типичната симптоматика. Може да се установи шум в епигастриума (често синхронен с дишането), а при тласъчна палпация се долавя плискане.
Наличието на язвена болест излага пациентите на допълнителен риск от развитие на някои от свързаните с нея усложнения (перфорация, пенетрация, хеморагия).
При наличие на друго подлежащо заболяване е необходимо обстойно изследване на пациента, тъй като последното може да маскира проявите на стриктурата и тя да остане недиагностицирана.
Поставяне на диагнозата
Диагнозата при стриктура на стомаха с форма на пясъчен часовник и стеноза на стомаха е комплексна и често налага провеждането на различни по вид изследвания.
Обикновено диагнозата на болестта се основава на информацията, получена от следните диагностични методики:
- клинико-лабораторни резултати: данните от разпита на пациентите обикновено са слабо информативни и не допринасят съществено за откриването на болестта. При физикалния преглед често се установяват промени в перисталтиката, наличие на палпаторна болезненост в определени региони на абдомена, като информацията не е достатъчна за диагностициране на болестта. Лабораторните изследвания се назначават с цел ранна детекция на налични усложнения, промени във функционалната активност на някои органи, както и за подпомагане на диференциалната диагноза
- образни и инструментални изследвания: с най-високо информативно значение са данните, получени в хода на образната диагностика, като се прилагат различни изследвания по преценка на лекуващия лекар (рентгенография на стомаха с или без използване на контраст, гастроскопия, компютърна томография и други). Диагнозата често се поставя с рентгеново изследване, като се очертават четири форми, а именно спастична, ръбцова, ракова и компресивна в зависимост от наблюдаваните особености. Фиброгастроскопски по-добре се установяват възпалителните и ерозивните изменения на стомашната лигавица, както и причините за промяната във формата на стомаха. Образните методи на изследване подпомагат различаването на болестта от другите заболявания, характерни за стомаха и на практика потвърждават диагнозата във връзка с характерните особености, които се откриват в хода на изследванията
Диференциалната диагноза при стриктура на стомаха с форма на пясъчен часовник и стеноза на стомаха включва язвена болест, пилороспазъм, някои форми на гастрит и дуоденит, както и някои, описвани по-рядко в клиничната практика болести на стомашно-чревния тракт с инфекциозна, възпалителна или неопластична етиология.
Терапевтичен подход
Лечението при стриктура на стомаха с форма на пясъчен часовник и стеноза на стомаха се определя индивидуално в зависимост от особеностите в протичането на болестта при конкретния пациент, наличието на други подлежащи заболявания и развили се усложнения, общото здравословно състояние на болния.
Обикновено терапията на заболяването включва комбинация от някои от следните лечебни подходи:
- диета: лечението се състои в приема на химично и механично щадяща течно-кашава храна (болните трябва да се хранят често и с по-малки количества). Забраняват се грубите, богати на целулоза храни, запържените и пикантни храни, алкохолът, газираните напитки и кафето, препоръчва се прием на протеини, богати на витамини и антиоксиданти храни. След нахранване и кратка почивка е добре болните да се движат за осигуряване на по-лесна обработка на храната. При наличие на затруднения с изготвянето на хранителния план пациентите могат да се консултират със специалист в областта (гастроентеролог, диетолог)
- лекарствена терапия: медикаментозното лечение обикновено е симптоматично и се определя индивидуално в зависимост от оплакванията при отделните пациенти. Може да се наложи провеждане на антисекреторна терапия, антибиотично лечение, прием на антиеметици, някои аналгетици и други по преценка на лекуващия лекар
- физиотерапия: физиотерапията (топлинни процедури, диатермия, парафин, масаж на корема) и слънчевите бани оказват благоприятно действие и се назначават при някои от пациентите
- оперативно лечение: при тежките случаи на стриктура на стомаха с форма на пясъчен часовник и стеноза на стомаха се налага оперативно лечение. Изборът на конкретна хирургична техника и методика се определя индивидуално, като е необходима предварителна предоперативна подготовка на пациентите и продължителни следоперативни грижи с цел намаляване риска от развитие на усложнения, свързани с хирургичното лечение
Прогнозата при пациентите, диагностицирани със стриктура на стомаха с форма на пясъчен часовник и стеноза на стомаха, се определя индивидуално в зависимост от тежестта на оплакванията, наличието на усложнения и терапевтичния отговор спрямо приложените лечебни процедури.
Заглавно изображение: CC0 Public Domain
Библиография
https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=134&contentid=155
https://www.gastrointestinalatlas.com/english/gastric_ulcers_ii.html
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7726043/
Коментари към Стриктура на стомаха с форма на пясъчен часовник и стеноза на стомаха МКБ K31.2