Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Болести на хранопровода, стомаха и дванадесетопръстника Гастрит и дуоденит Дуоденит

Дуоденит МКБ K29.8

от 27 авг 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лихнида ЦинцовскаРедактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Дуоденит МКБ K29.8 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари
Свързаност

Възпалителните изменения в областта на дуоденума (дванадесетопръстника) се означават като дуоденит и обикновено възникват успоредно с проявите на гастрит или язвена болест.

Засягат в приблизително еднаква степен представителите на двата пола, като заболяването зачестява с напредването на възрастта.

Ранното разпознаване на симптомите и предприемането на съответните лечебни мероприятия намалява риска от развитие на усложнения и подобрява прогнозата.

Дуоденит: причини, особености, характерни симптоми

Развитието на остър дуоденит рядко се проявява самостоятелно, като в много по-голяма част от засегнатите пациенти се касае за наличие на друго подлежащо заболяване или усложнение, довело до развитие на възпалителни изменения по дуоденалната лигавица. В повечето случаи се придружава от заболяванията на съседните органи, главно жлъчни пътища, панкреас, стомах, черен дроб, явява се при някои паразитни заболявания, поради което се нарича още придружаващ дуоденит. При начален вирусен хепатит и други инфекциозни заболявания дуоденалната лигавица също може да се възпали.

Към основните причини за поява на дуоденит се включват същите, отговорни и за появата на гастрита (поради което при много пациенти са налице и двете заболявания), а именно злоупотреба с обезболяващи (главно нестероидни противовъзпалителни като аспирин, ибупрофен, напроксен) и инфекция с хеликобактер пилори.

Сред най-често обсъжданите рискови фактори, съдействащи за поява на възпалителните изменения, се включват нездравословното хранене, системна злоупотреба с алкохол, хроничен стрес, емоционално пренапрежение, напреднала възраст и други.

Изясняването на рисковите фактори и причините, довели до развитието на болестта, има ключово значение за последващото успешно лечение и профилактика на заболяването.

Клиничната картина при дуоденит показва известна вариабилност при отделните пациенти, като може да са налице безсимптомни форми, асимтомни форми (с минимални прояви) или добре изразени с разгърната клинична картина.
Развитието на парапилоричен болков синдром (късна болка, болка на гладно или нощна болка, придружена от повишена киселинност и секреция) е типичен за дуоденит. Може да има подуване на корема, загуба на апетит, дискомфорт, обща отпадналост и гадене без повръщане.

Дуоденитът може да протече и с по-тежка клинична картина и развитие на хеморагични усложнения, като кървави изхождания или мелена, остра болка в корема и хематемеза (повръщане на кръв или наличие на кръв в повърнатите материи). При натиск в средата на корема и вдясно от пъпа се установяват чувствителност и болка, което дава основание да се предположи наличието на придружаваща дуоденална язва.

При много от пациентите диагнозата закъснява, като се установяват някои от характерните за болестта усложнения (най-често това са дуоденална язва, стомашна язва, по-рядко са налице други увреждания и неоплазми).

Поставяне на диагнозата

Поставянето на диагнозата при дуоденит се извършва на базата на данните, получени от различните методи на изследване и след обстойната им обработка:

  • анамнеза и клинични находки: разпитът и прегледът на пациентите обикновено са слабо информативни, въпреки което са рутинна част от диагнозата. Анамнезата може да разкрие някои подлежащи рискови фактори и да хвърли светлина върху етиологията на заболяването. При физикалния преглед може да липсват отклонения и обективни промени, а може и да се установят промени в нормалната перисталтика, палпаторна болка (болка при натиск в абдоминалната област) и други
  • лабораторни и микробиологични изследвания: подробните кръвни изследвания имат за цел установяване на налични усложнения, хеморагия, дефицит на елементи и други. Микробиологичната диагноза подпомага изясняването на етиологията на заболяването, особено при положителни проби за хеликобактер пилори (след изследване на фекални маси, провеждане на уреен дихателен тест, изследване за хеликобактер пилори в хода на ендоскопията). Важна особеност е необходимостта от повторно провеждане на изследванията след лечението за доказване на ерадикацията на инфекцията
  • образни и инструментални методи на изследване: с най-високо информативно и диагностично значение са резултатите, получени от различните образни методи на изследване, като сред най-често прилаганите са ендоскопия с биопсия и последваща хистологична обработка на материала (на практика това изследване потвърждава диагнозата и може да подпомогне изясняването на тежестта на възпалителните промени и в известна степен причините, довели до промените) и/или рентгенография с използване на контрастна материя (обикновено това е бариева каша)

Диференциалната диагноза при дуоденит включва различаването му от гастрит (остър, хроничен, повърхностен, атрофичен и други), язвена болест, някои заболявания на стомашно-чревния тракт с инфекциозна, неопластична или автоимунна етиология.

Лечение при дуоденит

Основните терапевтични мерки за лечение на дуоденит включват от една страна отстраняване на причината и рисковите фактори, довели до развитието на болестта и от друга страна облекчаване симптомите при отделните пациенти.

Това се постига най-често с помощта на консервативни мерки и използване на комплексни терапевтични методи, като например:

  • промени в храненето: промените в храненето играят ключова роля за успешното лечение на болестта и последващата ефективна профилактика срещу повторна поява. Препоръчва се възприемане на здравословните хранителни навици и вплитането им в обичайното ежедневие на пациентите. За целта се ограничава консумацията на газирани и спиртни напитки, съдържащи кофеин напитки и храни, консервирани, мазни, пикантни храни, пържени и силно преработени храни и други. Препоръчва се повишаване приема на пълнозърнести храни, бяло месо, сезонни зеленчуци, някои плодове (главно без цитруси), мляко и млечни продукти. Пациентите следва да сдъвкват добре храната, да се хранят бавно, с малки порции, но на по-чести интервали. При нужда от професионален съвет може да се обърнете към специалист (диетолог, гастроентеролог)
  • ограничаване вредните навици: ограничаването на вредните навици, подобно на промените в храненето, имат голямо значение в дългосрочен план и подпомагат лечението и служат за активна профилактика на болестта. Препоръчва се отказ от тютюнопушене, преустановяване приема на спиртни напитки, борба с излишните килограми, редуциране на стреса, набавяне на достатъчно сън, контрол и лечение на налични други подлежащи заболявания
  • лекарствена терапия: медикаментозното лечение при дуоденит включва използване на подходяща антисекреторна терапия, най-често включваща Н2-блокери или инхибитори на протонната помпа, при нужда от симптоматично облекчение се назначават и подходящи антиациди. При изолиране на хеликобактер пилори се назначава подходяща антибиотична терапия за достатъчно продължително време (най-често между една и три седмици в зависимост от конкретния пациент). По преценка на лекуващия лекар могат да се назначат и други медикаментозни средства с цел облекчаване на симптомите, включително и витаминни добавки, пробиотици, пребиотици, билки, лечебни растения

Комплексното лечение и дълготрайните промени в храненето и вредните навици подпомагат ефективно борбата с възпалителните промени и действат едновременно с това като активна профилактика срещу повторна поява на заболяването.

Прогнозата при пациентите с дуоденит се определя индивидуално, но обикновено е сравнително благоприятна с нисък риск от развитие на сериозни усложнения и дълготрайни последици.

 

Заглавно изображение: CC0 Public Domain

2.8/5 6 оценки

Симптоми и признаци при Дуоденит МКБ K29.8

  • Коремна болка
  • Виене на свят
  • Болка в гръдната област
  • Газове
  • Повръщане на кръв
  • Лошо храносмилане

Библиография

https://www.healthline.com/health/gastritis-duodenitis
https://en.wikipedia.org/wiki/Duodenitis
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322889
https://radiopaedia.org/articles/duodenitis

Коментари към Дуоденит МКБ K29.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Дуоденит МКБ K29.8
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 08:40
    Коментирайте "Дуоденит МКБ K29.8"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Тънко черво
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 20 часа и 44 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 11 часа и 45 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 11 часа и 56 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 12 часа и 3 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 5 дни, 12 часа и 10 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 6 дни, 2 часа и 59 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 6 дни, 2 часа и 59 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 6 дни, 11 часа и 52 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival