Кариес на емайла МКБ K02.0
Кариесът на зъбите представлява разпад на зъбите поради киселини, произведени от бактерии. Кухините могат да бъдат няколко различни цвята от жълто до черно. Симптомите могат да включват болка и затруднения с храненето. Някои от усложненията са възпаление на тъканта около зъба, загуба на зъб и инфекция или образуване на абсцес (кухина, изпълнена с гнойна материя).
Всички хора са изложени на риск от появата на зъбен кариес, но децата и юношите са най-застрашени. Почти половината от населението на света е засегнато от зъбен кариес, което го прави най-разпространено от всички здравни състояния. Високите нива на зъбен кариес се срещат в страни със среден доход, където консумацията на захари е висока.
Причини за появата на кариес на емайла
Зъбният кариес се развива с течение на времето, загуба на зъбна субстанция (емайл и дентин) се причинява от производството на киселина в резултат от бактериалният метаболизъм на захарите. Ранните стадии често са без симптоми, но напредналите стадии на зъбен кариес могат да доведат до болка, инфекции и абсцеси или дори сепсис.
Причината за появата на кухини е, произведената от бактериите, киселина, разграждаща твърдите тъкани на зъбите (емайл, дентин и цимент). Киселината се произвежда от бактериите, когато разграждат хранителни остатъци или захар по зъбната повърхност. Простите захари в храната са основният източник на енергия на тези бактерии и по този начин диета с високо съдържание на проста захар е рисков фактор за появата на зъбен кариес.
Симптоми
Обикновено липсват симптоми при образуването на кариес на емайла. С напредването му, това може да доведе до болки в зъбите или повишена чувствителност на зъба към сладкиши, горещи или студени напитки. Ако зъбът се инфектира, може да се образува абсцес, който може да доведе до болка, подуване на лицето и треска.
Най-ранният признак за кариесна лезия е появата на бяло петно по повърхността на зъба, което показва зона на деминерализация на емайла. Докато лезията продължава да се деминерализира, тя може да стане кафява, но в крайна сметка ще се превърне в кухина.
Преди образуването на кухината процесът е обратим, но след като се образува кухина, загубената зъбна структура не може да бъде регенерирана. Лезията, която изглежда тъмнокафява, предполага, че веднъж е имало зъбен кариес, но процесът на деминерализация е спрял, оставяйки петно. Активният разпад е по-светъл на цвят.
Диагноза
Кариесът на зъбите може да се установи по време на редовен зъболекарски преглед. Ранният кариес може да изглежда като бяло петно по зъба. Ако гниенето е по-напреднало, може да се появи като по-тъмно петно или дупка в зъба. Зъболекарят може също да провери зъбите за меки или лепкави участъци или да направи рентгенография, която да покаже гниенето.
Лечение
Зъболекарят трябва да премахне изгнилите участъци, почисти мястото с дезинфекционни средства и запълни новообразуваната кухина. Запълването (пломба) й става с фотокомпозитните и гласйономерните цименти, амалгама и други материали.
Превенция
Стратегиите за намаляване на консумацията на захари са основният подход за обществено здраве. Важно е интервенциите за превенция на населението да бъдат общодостъпни. Такива интервенции включват:
- използването на флуорна паста за зъби
- спазване на добра орална хигиена, редовно почистване между зъбите със зъбен конец или друг интердентален (между зъбите) почистващ препарат
- прекратяване използването на тютюневи изделия
- профилактични прегледи при стоматолог и професионални почиствания на зъбен камък
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://www.nidcr.nih.gov/health-info/tooth-decay/more-info
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/sugars-and-dental-caries
https://en.wikipedia.org/wiki/Tooth_decay
Коментари към Кариес на емайла МКБ K02.0