Аневризма на аортата с неуточнена локализация без споменаване на руптура МКБ I71.9
Към аневризма на аортата с неуточнена локализация без споменаване на руптура спадат аневризма, дилатация или хиалинна некроза на аортата.
Аневризмалните разширения на аортата са свързани предимно с атеросклерозата и могат да бъдат изходен пункт на периферни емболии с фатални последствия. Под аневризма се разбира ограничено разширение на аортата. Мъжкият пол се засяга 10 пъти по-често от женския. 75% от аортните аневризми се локализират в аорта абдоминалис, 20% - аорта торацика и само 5% обхващат цялата аорта.
В над 95% от случаите, атеросклерозата е причина за възникване на аневризма на аортата с неуточнена локализация без споменаване на руптура. Съответно на това тя се открива по-често с нарастването на възрастта. По-редки причини са травми или луес, както и бактериална инвазия, и микотични аневризми при имунонеустойчиви пациенти. Понякога аневризмата е следствие на идиопатичната медионекроза.
Аневризма на аортата с неуточнена локализация без споменаване на руптура става симптоматична, когато настъпят локални дразнения и промени в околните структури, или когато чрез отвличане на тромботичен материал се стига до остро периферно артериално емболично запушване. Болката по правило е неопределена. Качествата и варират от нехарактерни смесени усещания - от бодежи в дълбочината на корема до тежки коликообразни болкови атаки. Болката приема постоянен характер, когато аневризмалният сак ерозира гръбначен прешлен, води до компресия на спинални коренчета, или когато е пред руптуриране. Симптомите от стомашно-чревния тракт са хронична обстипация, загуба на апетит, прилошаване и повръщане.
Диагнозата аневризма на аортата с неуточнена локализация без споменаване на руптура се установява достоверно с ехо-Доплер и компютърна томография. При това може да се различи проходимият лумен от тромбозираната част. В съмнителни случаи артериографията дава сведения за позиционното отношение на аневризмата с отходящите висцерални и бъбречни артерии. При торакална аневризма разширената аортна сянка в торакалната обзорна снимка предизвиква съмнение за аневризмално разширение. Диагнозата се поставя ехокардиографски, трансторакално или трансезофагеално. Други диагностични методи са ангиографията, контрастната компютъртомография, ядреномагниен резонанс.
Лечението на аневризма на аортата с неуточнена локализация без споменаване на руптура може да бъде консервативно или оперативно. Операцията, по възможност в асимптоматичен стадий, представлява средство на избор. Малките аневризми, например инфрареналните аортни аневризми със сечение под 5 см, могат да бъдат лесно установени ехографски. При прогресираща дилатация трябва да се оперира. Големите аневризми се оперират в планов порядък с добър постоперативен резултат. Извършва се резекция на аневризмата и заместването и със синтетична протеза.
Коментари към Аневризма на аортата с неуточнена локализация без споменаване на руптура МКБ I71.9