Аневризма на аортата с неуточнена локализация, с руптура МКБ I71.8
Към аневризма на аортата с неуточнена локализация, с руптура, спада руптура на аортата без допълнителни уточнения. Аортната аневризма е патологично разширение на аортната стена с обхващане на трите слоя на стената.
Основната причина за развитие на аневризма на аортата с неуточнена локализация, с руптура, е атеросклерозата. Атероматозните плаки отслабват аортната стена, което може да предизвика локално разширение под въздействие на хидравличната травма, която се предизвиква от кръвотока. Най-честата локализация на аневризмата е абдоминалната аорта, в частта между бъбречните и илиачните артерии. Друга локализация на аортната аневризма е торакалната част. Асцендентната аорта се засяга рядко от такъв процес. Разширението в стената възниква следствие разрушаване на еластина под въздействие на протеолитични ензими, при намалена тъканна инхибиция на металопротеиназите. Този процес се усилва от повишено артериално налягане. Също така са установени генетични дефекти при синтеза на колаген тип 3.
Клиничните прояви при аневризма на аортата с неуточнена локализация, с руптура, зависят от локализацията и големината на аневризмата. При локализация в гръдния кош, те могат да доведат до поява на болка, подобна на сърдечната. Ако аневризмата нараства към аортния корен, може да доведе до аортна регургитация. Възможно е да се наблюдава компресия на трахеята, на главен бронх, придружена от кашлица, задух. Освен това може да се притисне горната празна вена с развитие на горнокавален синдром. Могат да се ерозират съседни структури и да доведат до руптура, хеморагия и смърт.
Диагнозата на аневризма на аортата с неуточнена локализация, с руптура, се поставя с компютърна томография или ехография. С голяма диагностична стойност е аортографията, тъй като тя позволява да се установят точното начало и края на аневризмата, наличие на засягане на съседни съдови области и други. При аортографията има риск от перфорация, артифициална дисекация, предизвикване на емболизация. Естественият ход на аневризмата е увеличаване на размерите и руптуриране.
Лечението на аневризма на аортата с неуточнена локализация, с руптура, е хирургично. Операциите по спешност на руптурирали аневризми на аортата са свързани с висока смъртност.
Коментари към Аневризма на аортата с неуточнена локализация, с руптура МКБ I71.8