Аневризма на торако-абдоминалната аорта без споменаване на руптура МКБ I71.6
Появата на аневризма на торако-абдоминалната аорта без споменаване на руптура се обяснява с няколко причини - хемодинамичен стрес в областта на аортната бифуркация при повишено артериално налягане, нарушена функция на ваза вазорум, фрагментиране на еластичните влакна в аортната стена и други. Аневризма на торако-абдоминалната аорта без споменаване на руптура обикновено представлява фузиформена аневризма с интрамурална тромбоза, оставяща свободен лумен с размерите на неувредения аортен сегмент, което много добре се визуализира с компютърно-томографска ангиография (КТА).
Повечето аневризми на торако-абдоминалната аорта без споменаване на руптура не причиняват съществени оплаквания в продължение на години, което обяснява проблемите със своевременното им диагностициране. При големи аневризми, болните могат да чувстват "пулсации" в областта на корема си. Обективното изследване почти винаги долавя аневризмите с диаметърнад 40 мм като пулсираща маса около, над и в ляво от пъпа, макар че при много пълни пациенти подобни пулсации могат да бъдат трудно доловими. Понякога аневризма на торако-абдоминалната аорта без споменаване на руптура причинява компресия на илиачни вени (венозен застой в долните крайници, вторична дълбока венозна тромбоза), на бъбреци и/или уретери, на лумбални прешлени (узури), на нервни структури и други. Появата на спонтанна болка в областта на аневризмата е показател за бързо нарастване на аневризмата, което изисква неотложна диагностика и последваща оперативна намеса.
Диференциална диагноза на аневризма на торако-абдоминалната аорта без споменаване на руптура се прави предимно със случаи на атеросклеротична елонгация и девиация на коремната аорта, с избутващи аортата напред тумори и други. Основно диагностично средство за документиране на аневризма на торако-абдоминалната аорта без споменаване на руптура е дуплекс-Доплеровото изследване, а при липса на такова - и всеки модерен ехограф, с помощта, на който се установяват не само размерите на аневризмата, но и наличието на вътресъдова тромбоза.
Радикалното лечение на аневризма на торако-абдоминалната аорта без споменаване на руптура е оперативното - резекция на аневризмата и заместването и със синтетична съдова протеза. Най-важните условия за успех на оперативната намеса при този вид аневризми са стриктна хемостаза и абсолютна асептика плюс антибиотична профилактика, интраоперативен контрол на жизнените показатели и адекватна реанимация. Професионалното мониториране и активната следоперативна терапия в интензивен сектор за минимум 48 часа също е от голямо значение за благоприятния изход на оперативната намеса.
Коментари към Аневризма на торако-абдоминалната аорта без споменаване на руптура МКБ I71.6