Атеросклероза на други артерии МКБ I70.8
Атеросклероза на други артерии е състояние, което се характеризира с поява на стеснения (стенози) по хода на артериите. Тази стеноза може да засегне и артериите на органите от стомашно-чревния тракт. Заболяването представлява нарушение във функцията на чревния тракт и поява на болков синдром, дължащ се на хронична недостатъчност на висцералното кръвообращение. Заболяването се нарича още абдоминална ангина, висцерална исхемия, диспрагия.
Атеросклеротичните плаки предизвикват стенози, облитерации или (много рядко) аневризми. При вродените заболявания може да се наблюдава или едновременно стесняване на аортата и на някои от висцералните артерии на малък участък или изолирано увреждане само на една артерия. Компресионният синдром на висцералните артерии настъпва, когато е притиснат трункус цьолиакус от тумори или ретроперитонеална фиброза.
Основна роля играят хемодинамичните нарушения вследствие на стеноза или пълна обтурация (запушване) на a.mesenterica superior. Тази артерия осигурява кръв на тънките и на голяма част от дебелите черва. Функционалните проблеми могат да се компенсират от съседните висцерални съдове, когато те са проходими и колатералните системи действат нормално. В случай, когато висцералните артерии не могат да осигурят необходимите нужди от кръв на чревния тракт, се стига до преходна исхемия на големи участъци от тънките черва. Това води до поява на исхемична болка в корема.
Водещ симптом при това заболяване е коремната болка, която се локализира в епигастриума или около пъпа. Болката започва 30 минути след нахранването и продължава 3-4 часа. Друг важен симптом е чревната дисфункция, получава се метеоризъм и ускорен чревен пасаж. Болните изхождат непълно смляна храна под форма на редки, неоформени изпражнения, съдържащи слуз, натурални мазнини и мускулни влакна. Трети важен симптом на това заболяване е отслабването на болните заради нарушеното храносмилане, но и заради отказа от хранене поради силната болка.
Диагнозата атеросклероза на други артерии се поставя с ендоскопско изследване, на което се вижда атрофия и анемични зони по лигавицата на стомаха, дуоденума или колона. Ангиографията потвърждава диагнозата. Ангиографските признаци се разделят на директни — частичен или пълен стоп на контраста и индиректни - компенсаторно разширена колатерална мрежа.
Лечението на атеросклероза на други артерии бива оперативно и неоперативно.
- неоперативно - прилагат се вазоактивни медикаменти, спазване на диета. При силни болки се прилагат мощни вазодилататори; новокаиновите блокади също са показани.
- оперативно - декомпресивна операция, балонна дилатация или съдова реконструктивна операция.
Коментари към Атеросклероза на други артерии МКБ I70.8