Оклузия и стеноза на каротидна артерия МКБ I65.2
Каротидната недостатъчност обхваща всички симптоми на нарушение на мозъчното кръвообращение, дължащи се на патологични промени в сънните (каротидните) артерии. Общата каротидна артерия вдясно се отделя от tr.brachiocephalicus, а вляво - от най-изпъкналата част на аортната дъга. Поради това началните отдели на двете артерии, които се намират в областта на гръдната кухина, са асиметрични. Във възходяща посока тази асиметрия постепенно се изглажда. В областта на шията общата сънна артерия се разполага встрани от трахеята, а по-нагоре - встрани от гръкляна, щитовидната жлеза и гълтача, които предизвикват и постепенното и отклоняване в латерална посока.
Основна причина за оклузия и стеноза на каротидната артерия е атеросклерозата.
Патофизиологията на каротидната недостатъчност се състои основно в атеросклеротични промени в общата сънна артерия. Особеностите на морфологичния строеж на атероматозната плака определя различните форми на развитие на заболяването:
- постепенно нарастване на стабилна атеросклерозна плака,
- нарастване и разпадане на нестабилна плака,
- развитие на улцерирана плака с пристенна тромбоза, от която се отделят малки тромби.
Съществуват и други промени в сънните артерии, които макар и доста редки, могат да се проявят чрез каротидна недостатъчност:
- патологична извитост, дължаща се на удължаване или в спираловидно нагъване,
- гигантоклетъчен артериит или атеросклероза на аортната дъга,
- емболия на сънната артерия, при вътресърдечна тромбоза,
- дисекираща аневризма на аортната дъга, която спира или редуцира кръвотока по сънната артерия, аневризма на сънната артерия и др.
Клиничната картина на оклузия и стеноза на каротидна артерия включва следните стадии:
- Асимптомен стадий при който не се установява огнищна неврологична симптоматика, долавя се само общомозъчна симптоматика с нарушения в паметта, загуба на способността за концентрация и за продължителна умствена работа, главоболие и други.
- Транзиторни исхемични атаки, които са израз на остра недостатъчност на мозъчното кръвоснабдяване, която отзвучава напълно за време от 2 минути до 24 часа. Болния се оплаква от двигателни нарушения, сетивни промени, зрителни и говорни разстройства.
- Инсулт с пълно възстановяване е остро нарушение на мозъчното кръвообращение с огнищна неврологична симптоматика, която отзвучава напълно за 1-3 седмици. Най-често се наблюдават централни моно- или хемипарези, по-рядко сетивни нарушения, моторна или сензорна афазия.
- Завършен исхемичен инсулт, който започва с остро тежко мозъчно кръвообращение, което довежда до трайна неврологична симптоматика, нарушения в зрението и психичен дефицит. Прогнозата на инсулта се определя от големината на исхемичната зона и общото състояние на болния, но по начало е лоша със смъртност 25-35 % и с много висока инвалидност.
Диагнозата на заболяването се определя с помощта на триплекс-скениране на сънните артерии с ултразвук, компютърна томография, магниторезонансна ангиография, аортография, специфични неврологични изследвания и офталмоскопия.
Медикаментозна профилактика и лечение на заболяването се осъществява с прилагане на антиагреганти, антилипидемични медикаменти и специален режим. Прилагат се и антикоагуланти, ноотропни средства и вазодилататори. Освен медикаментозно, в някои случаи се прилага и оперативно лечение на заболяването.
Коментари към Оклузия и стеноза на каротидна артерия МКБ I65.2