Вътремозъчен кръвоизлив в хемисфера, кортикален МКБ I61.1
Вътремозъчният кръвоизлив може да се дефинира като наличие на кръвна колекция, локализирана в бялото вещество на големомозъчните хемисфери, по-рядко в базалните ганглии, мозъчния ствол или малкомозъчните хемисфери. Причините за поява на вътремозъчен кръвоизлив в хемисфера, кортикален, най-често са от травматичен произход. Към вътремозъчен кръвоизлив в хемисфера, кортикален, спадат кръвоизлив в мозъчен дял и повърхностен вътремозъчен кръвоизлив.
Вътремозъчните кръвоизливи са втората най-честа причина за възникване на инсулт. Повишеното кръвно налягане увеличава риска от спонтанен вътремозъчен кръвоизлив от 2 до 6 пъти. При възрастни индивиди най-честата причина за този вид кръвоизлив е пенетрираща травма на главата, но може да се дължи и на депресия на мозъчни фрактури. Руптура на аневризма или артерио-венозна малформация, и кървене от тумори са други причини за възникване на вътремозъчен кръвоизлив в хемисфера, кортикален. Рискови фактори за възникване на вътремозъчен кръвоизлив са хипертония, захарен диабет, менопауза, тютюнопушене и консумация на алкохол.
Клиничната картина на вътремозъчен кръвоизлив в хемисфера, кортикален, включва симптоми като главоболие, нарушена функция в зависимост от засегната област, гадене, повръщане, замайване, загуба на съзнание и други.
Диагнозата се поставя с помощта на компютърна томография на главата и ангиография. След установяване на диагнозата е необходимо да се започне незабавно лечение, което може да бъде оперативно или консервативно.
Коментари към Вътремозъчен кръвоизлив в хемисфера, кортикален МКБ I61.1