Субарахноидален кръвоизлив от други интракраниални артерии МКБ I60.6
Към субарахноидален кръвоизлив от други интракраниални артерии спада множествено засягане на интракраниални артерии. Субарахноидален кръвоизлив се дефинира като наличие на кръв в субарахноидалното пространство между пиа матер и арахноидната мембрана. Субарахноидален кръвоизлив от други интракраниални артерии се причинява най-често от травми в областта на главата.
При субарахноидален кръвоизлив от други интракраниални артерии могат да се наблюдават няколко синдрома - синдром на травматично поражение на главата. Симптом на първична черепно-мозъчна травма (симптоми на мозъчна контузия), хипертенсионен синдром и синдром на мозъчна компресия. Хипертенсионнният синдром се изразява с прогресиращи количествени промени по отношение яснотата на съзнанието - помрачаване на съзнанието. В част от случаите се установява период на подобрение на яснотата на съзнанието след първичната травма (т.нар. светъл период), след което настъпва период на бързо влошаване. Нерядко могат да се наблюдават и флуктуации в яснотата на съзнанието. Прогресията на интракраниалната хипертензия води до промени в пулсовата честота - брадикардия, а впоследствие - и артериална хипертония, а ако не се вземат ефикасни мерки, се достига до стволова декомпенсация с нарушение на дихателния ритъм, пулсовата честота (тахикардия, аритмия) и терминална артериална хипотония. Синдромът на мозъчна компресия се изразява в прогресиращо утежняване на огнищната неврологична симптоматика, както и в появата на нови огнищни неврологични симптоми.
Диагнозата на субарахноидален кръвоизлив от други интракраниални артерии се поставя чрез образни методи като краниографии, компютърна томография или ангиография.
Лечението на субарахноидален кръвоизлив от други интракраниални артерии е хирургично и се осъществява от специалист неврохирург. Прилагат се и различни медикаментозни средства, които повлияват благоприятно развитието на кръвоизлива.
Коментари към Субарахноидален кръвоизлив от други интракраниални артерии МКБ I60.6