Кардиомиопатия при разстройства на храненето МКБ I43.2
Заболяването на сърдечната мускулна тъкан (миокард) - кардиомиопатия при разстройства на храненето се нарича още нутритивна кардиомиопатия. Към тази рубрика спада нутритивна кардиомиопатия (Е63.9).
Причина за развитието на кардиомиопатия при разстройства на храненето е недостатъчния прием на витамини от група Б и някои минерали. Грешките в диетата още най-ранна детска възраст и най-вече недохранването имат важно значение за поява на заболяването. Протичането на кардиомиопатията при разстройства на храненето се усложнява при наличието на някои вродени сърдечни малформации.
Клиничната картина при нутритивната кардиомиопатия включва следните симптоми:
- диспнея (задух);
- периферни отоци;
- лесна уморяемост при кратки и ограничени физически движения;
- аритмия;
- опресия в гръдната област.
Усложнение на нутритивната кардиомиопатия е сърдечната недостатъчност.
Диагнозата при кардиомиопатия при разстройства на храненето се поставя след добре снета анамнеза по данни на пациента и неговите оплаквания. Извършва се физикален и инструментален преглед.
От физикалния преглед при оглед на пациента може да се установи неговото увредено общо състояние. При аускултация (преслушване) на сърцето може да се доловят слаби или глухи сърдечни тонове.
Инструменталните изследвания, които се извършват най-често са:
- електрокардиограма - дава данни за нарушения в сърдечния ритъм и честота;
- ехокардиография - показва наличието на кардиомегалия (увеличаване на сърцето) и нарушения във функционирането на сърдечните структури;
- рентгенография на гръдния кош - също дава информация за увеличаване размерите на сърцето.
Лечението на нутритивната кардиомиопатия включва облекчаване оплакванията на пациента. За целта се използват следните медикаменти:
- бета - блокери;
- калциеви антагонисти;
- диуретици и други.
Изключително важно за подобряване на състоянието е да се спре тютюнопушенето и да се редуцира телесната маса, ако е над нормата за съответната възраст и пол.
Коментари към Кардиомиопатия при разстройства на храненето МКБ I43.2