Безсимптомна исхемия на миокарда МКБ I25.6
Състояние, свързано с обективни белези на исхемия, преходни нарушения в миокардната перфузия, функция и електрическа активност, без да е налице придружаваща симптоматика, се нарича безсимптомна исхемия на миокарда или тиха миокардна исхемия.
Честотата на безсимптомната исхемия на миокарда при болни с исхемична болест на сърцето е значителна. Безсимптомни могат да бъдат 30-90 % от всички исхемични епизоди.
Причина за развитието на безсимптомната исхемия на миокарда може да бъдат образуването на атеросклеротични плаки по вътрешната повърхност на лумена на коронарните кръвоносни съдове (тези съдове, които кръвоснабдяват на сърцето). Рисковите фактори (тютюнопушене, злоупотреба с алкохол, неправилно хранене, липса на двигателна активност) също имат значение за развитието на тихата миокардна исхемия.
Патологоанатомично няма съществена разлика в тежестта на коронарните промени при тихата миокардна исхемия и при болковите форми на исхемична болест на сърцето. В патогенезата на безсимптомната исхемия съществено значение има спазъмът, който се „наслагва” върху съществуваща стеноза.
Клиничната картина при безсимптомната исхемия на миокарда е силно ограничена. При това патологично състояние на сърдечно - съдовата система липсва гръдна болка, липсва болка в областта на шията, ключиците и ръцете. Болните нямат оплаквания за задух.
Диагнозата на тихата миокрадна исхемия има ограничена стойност при болни с това заболяване, тъй като по дефиниция е болестно състояние, което не се придружава от симптоми, характерни за исхемична болест на сърцето. От съществено значение за насочване към диагнозата са фамилната анамнеза и анамнестичните данни, оформящи рисковия профил при всеки отделен индивид.
Лечението на безсимптомната исхемия на миокарда има за цел да се премахне исхемията въобще - без значение дали става въпрос за болкова или за тиха исхемия. Необходима е борба с рисковите фактори - тютюнопушене, прекомерна употреба на алкохол, прехранване с животински мазнини и липса на физическа активност.
Медикаментозно лечение на тихата миокардна исхемия се провежда с нитрати, бета - блокери, калциеви антагонисти, антиагреганти. Коронарната реваскуларизация решава анатомично проблема при безсимптомната исхемия. Медикаментозното лечение намалява само кислородните нужди на миокарда и/или подобрява коронарния кръвоток чрез преодоляване на вазоспазъма.
Коментари към Безсимптомна исхемия на миокарда МКБ I25.6