Други форми на остра исхемична болест на сърцето МКБ I24.8

Заболяване на сърдечно-съдовата система, което се характеризира с развитие на коронарна недостатъчност или коронарна инсуфициенция, се нарича други форми на остра исхемична болест на сърцето.
Коронарните кръвоносни съдове, наречени още венечни артерии, доставят до сърдечните клетки кислород и хранителни вещества. Венечните артерии водят началото си от аортата непосредствено над полулунните клапи. Съществуват две основни коронарни артерии - лява и дясна, като лявата е с по-голям напречн диаметър.
Коронарната недостатъчност се определя като несъответствие между кислородната потребност и кислородната доставка за миокарда (сърдечната мускулна тъкан). Причинената по този начин исхемия на миокарда има различни форми на изява:
- латентна исхемична болест на сърцето (ИБС) - асимптомна с липса на клинични оплаквания;
- манифестна ИБС - с наличие на изявени в различна степен клинични симптоми.
Причина за развитие на заболяването други форми на остра исхемична болест на сърцето може да бъде следната:
- повишено съпротивление на коронарните артерии, дължащо се на стенозираща артериосклероза, макроангиопатия;
- повишено артериално кръвно налягане - хипертония;
- контрактилна недостатъчност - неспособност на сърцето да се съкращава;
- хипертофия на сърцето - повишаване на сърдечните кухини.
Други причини за коронарната недостатъчност могат да бъдат и някои извънсърдечни фактори:
- повишена физическа работа;
- отравяне с въглероден оксид;
- повишен вискозитет на кръвта - хиперфибриногенемия.
Клиничната картина при други форми на остра исхемична болест на сърцето включва следните оплаквания от страна на пациентите:
- гръдна болка;
- задух при физически усилия или в покой или при психическо напрежение;
- слабост при извършване на ежедневните дейности;
- лесна уморяемост.
Диагностицирането на заболяването други форми на остра исхемична болест на сърцето се извършва след добре снета анамнеза по данни на пациента и неговите оплаквания, физикален и инструментален преглед. Физикалният преглед се състои от оглед, палпация, перкусия и аускултация (преслушване) ма сърцето.
Инструменталният преглед има по-важна диагностична стойност. Методите на изследване при инструменталния преглед са следните:
- електрокардиограма (ЕКГ) - в около половината от случаите ЕКГ-записът е нормален и не показва изменения, в останалите случаи може да се наблюдава изглаждане или негативиране на Т-вълната;
- ехокардиография - дава информация за правилното функциониране на сърдечните клапи, за наличие на сърдечна хипертрофия или дилатация.
Важно за поставяне на правилна диагноза е провеждането на коронарография - инвазивно изследване с помощта на контрастна материя, с която се визуализира локализацията на стеснения участък на коронарната артерия.
Лечението на други форми на остра исхемична болест на сърцето се провежда със следните лекарствени медикаменти:
- нитроглицеринови препарати;
- калциеви антагонисти;
- бета - блокери и други.
Необходимо е преустановяване на тютюнопушенето и подобряване на храненето с ограничаване приема на животински мазнини и готварска сол. Лечението на коронарната недостатъчност цели нормализиране на артериалното кръвно налягане, подобряване на кислородния приток към сърдечните клетки, намаляване на задуха и гръдната болка на пациентите.
Коментари към Други форми на остра исхемична болест на сърцето МКБ I24.8