Едностранна звукопроводна загуба на слуха с нормален слух на другото ухо МКБ H90.1
При описване загубата на слуха, трябва да се определи вида и степента на загуба на слуха:
- звукопроводима (кондуктивна) загуба на слуха;
- звукоприемна (невросензорна) загуба на слуха;
- смесена загуба на слуха.
Звукопроводна загуба на слуха се наблюдава, когато звукът не се провежда ефективно през външния ушен канал до тъпанчето и слуховите на средното ухо. Когато е нарушено провеждането на слуха през лявото или дясното външни и/или средно ухо, а другото ухо е здрао, се касае за едностранна звукопроводна загуба на слуха с нормален слух на другото ухо.
Едностранна звукопроводна загуба на слуха с нормален слух на другото ухо може да се дължи на инфекции на ухото (външен или среден отит), алергии (серозен отит на среднот ухо), вентилаторна дисфункция на Евстахиевата тръба, перфорация на тъпанчето, доброкачествени тумори, повишена продукция на ушна кал, наличие на чуждо тяло, малформация на външното ухо, ушния канал или средното ухо, травми на външното ухо, ушния канал или средното ухо.
Оценка на загуба на слуха се извършва чрез аудиограма - графика, илюстрираща типа, степента и конфигурацията на загуба на слуха. Честотата или височината на звука е посочена в херцове. Интензивността или силата на звука се измерва в децибели.
Лечението на на едностранна звукопроводна загуба на слуха с нормален слух на другото ухо е поставяне на слухов апарат на засегнатото ухо. В случай на инфекция, трябва да се приложи антибиотична терапия. Ако звукопроводимата загуба на слуха се дължи на травма, задължително се осъществява хирургична намеса.
Коментари към Едностранна звукопроводна загуба на слуха с нормален слух на другото ухо МКБ H90.1