Нарушения на рефракцията и акомодацията МКБ H52
Към нарушения на рефракцията и акомодацията спадат хиперметропия, миопия, астигматизъм, пресбиопия и други.
При хипермотропията фокусът на оптическата система лежи зад ретината. За това може да има две причини: слаба пречупваща сила на оптичните очни среди или по-къса предно-задна ос на окото. При високите степени на хиперметропия има зачервяване и незначителна проминенция на назалната половина на папилата. Състоянието носи названието хиперметропичен псевдоневрит. Хиперметропията бива три степени:
- слаба - до 2 dpt
- средна - от 2-5 dpt и
- силна - над 5 dpt.
Децата и младите далекогледи виждат ясно надалече, а неясно виждат наблизо. Пациентите се оплакват, че при продължително близко гледане обектите започват да се сливат и размазват, появява се усещане за натиск и болка в очите и челото, понякога и главоболие. При далекогледството често се развива конвергентно съдружно кривогледство. По-често се развива и глаукома в напреднала възраст. Хиперметропите, ако не са коригирани, по-често боледуват от блефарити и конюнктивити. Хиперметропията се коригира със събирателни (+) стъкла. При млади се коригира само изявената хиперметропия, а при по-възрастни се налага изписване на два чифта очила.
Основна причина за късогледството е наследствеността. Допуска се повлияване от недобри условия на живот и работа. Фокусът на оптичната система на късогледното око се намира пред ретината. Късогледното око е силно пречупващо око. Причините могат да са две: по-голяма пречупвателна сила на оптичната система на окото или по-дълга предно-задна ос на окото. Зрителната острота за далеч при миопия е винаги понижена. За близко зрението е добро и до дълбока старост пациентите със слаба миопия могат да четат дребни шрифтове. За разлика от далекогледите, късогледите нямат възможност да подобрят сами зрението си за далеч. Лечението е оптично, медикаментозно и оперативно. Миопията се коригира с най-слабото (-) разсейващо стъкло, с което пациентът вижда най-добре. Може да се ползват и контактни лещи. За тонизиране на цилиарния мускул се използват дигиталисови препарати. Оперативната промяна в рефракцията на роговицата включва радиална кератотомия в различни варианти.
Астигматизмът е аномалия в рефракцията, при която в различните меридиани кривините на роговичната повърхност са различни и пречупват с нееднаква сила, поради което образът на ретината е неясен, тъй като не се получава само един фокус. Субективно пациентите се оплакват от неясно зрение при гледане надалеч и наблизо. Често имат главоболие и тежест в очите поради налична акомодативна астенопия. Корекция с цилиндрични стъкла, т.е. стъкла, които пречупват като събирателна леща или съответно като разсейваща леща само в една ос, а в перпендикулярната й ос не пречупват.
Анизометропия означава състояние, при което има значителна разлика в рефракцията (пречупвателната способност) на двете очи. Малки разлики в рефракцията на двете очи се срещат твърде често, но това не се отразява на функциите на двете очи. При по-голяма разлика върху двете ретини се получават образи с голяма разлика в големината и това затруднява сливането им в един образ. Обикновено образът на по-лошо виждащото око се потиска и в това око се развива амблиопия. Амблиопичното око може да се отклони и да се развие съдружно кривогледство.
Пресбиопията, или старческото зрение, представлява физиологично намаляване обема на акомодацията и невъзможност за ясно виждане наблизо, най-вече поради намаляване способността на лещата да променя формата си с напредване на възрастта. На пациента се предписват очила за близка работа, като съобразяват с възрастта, с вида на статичната му рефракция и с разстоянието, от което трябва да се върши близката работа.
Лечението на нарушения на рефракцията и акомодацията може да бъде консервативно (коригиращи очила или лещи) и хирургично.
Коментари към Нарушения на рефракцията и акомодацията МКБ H52