Парализа на 4-ти нерв [n. trochlearis] МКБ H49.1
Парализата на 4-ти нерв [n.trochlearis] може да бъде вродена или придобита, едностранна или двустранна. Четвъртият черепно-мозъчен нерв инервира горният кос мускул на окото, който осъществява снижаването и абдукцията на очната ябълка.
Най-честата причина, за придобита изолирана парализа на нервус трохлеарис, след идиопатичните случаи, е травмата на главата. Микроангиопатии, причинени от диабет, атеросклероза и хипертония също могат да доведат до парализа на 4-ти нерв. Други по-редки причини за появата на заболяването са тумори, аневризма, множествена склероза, миастения гравис и постоперативна парализа.
Клинически парализата на 4-ти нерв се изявява с появата на вертикална диплопия (двойно виждане) и отклоняване на очната ябълка на засегнатото око нагоре и малко навън. Някои пациенти може да извъртат леко глава в страни с цел облекчаване симптомите на двойно виждане.
Диагнозата се поставя след преглед при очен лекар. Необходима е и консултация с невролог, който да изясни естеството на парализата.
Лечението на парализата на 4-ти нерв [n.trochlearis] е консервативно и хирургично. При пациенти с леки отклонения, диплопията може да се коригира чрез призма. Проучва се употребата на ботулиновия токсин в терапията на парализата на 4-ти нерв.
Прогнозата на заболяването зависи от неговата етиология. При пациенти с травма на главата прогнозата е по-лоша в сравнение с идиопатичните случаи.
Коментари към Парализа на 4-ти нерв [n. trochlearis] МКБ H49.1