Неврит на зрителния нерв МКБ H46
Неврит на зрителния нерв може да се срещне под две форми: папилит- възпалителен процес на папилата на зрителния нерв (интрабулбарен неврит), или като ретробулбарен неврит- възпаление на ретробулбарната част от зрителния нерв. Неврит на зрителния нерв може да бъде предизвикан от токсични, инфекциозни, имунологични и др. причини, а много често остава без доказана етиология. Понякога причините са системни заболявания на ЦНС, като мултиплена склероза, енцефаломиелит или менингит, мозъчен абсцес. Често пъти причините са инфекциозни заболявания като дифтерия, грип, малария, еризипел, метаболитни заболявания- диабет, болести на щитовидната жлеза, кръвни заболявания, кръвозагуба, анемия, левкемия, бъбречни заболявания, възпаления на оpбитната тъкан, вътреочни възпаления и др.
Папилитът представлява възпалителен процес на папилата на зрителния нерв. Папилата е зачервена (хиперемирана) и оточна. Границите на папилата са размити и неясни. Съдовата фуния рано се изпълва с ексудат. Ранен алармиращ симптом е централният скотом. Степента на офталмоскопските промени невинаги корелира с тежестта на функционалните промени. Централното зрение и адаптацията са снижени. Може да има централни, парацентрални и центроцекални скотоми и такива, свързани със сляпото петно.
При ретробулбарен неврит (neuritis n. optici retrobulbaris) възпалителният процес протича в ретробулбарната част на зрителния нерв. В началото папилата не участва в процеса и е офталмоскопски непроменена, но зрителната острота е силно снижена. Отличителен белег е, че и лекарят не вижда, и болният не вижда, т.е лекарят не вижда нищо патологично в очното дъно, а пациентът също не вижда знаците на зрителната таблица. Заболяването започва внезапно, централното зрение отслабва и се появява централен скотом. Спадането на функциите може да стигне до слепота при трансверзално засягане на всички влакна на зрителния нерв. Други симптоми са главоболие и болки в орбитата. При движение на очите и при натиск върху тях болките се засилват, вероятно поради опъване на зрителния нерв. Отслабването на зеничната реакция на светлина е ранен симптом. Особеното е, че се смущава възприемането на червено и зелено. Понякога има преходно двоене на образите и нистагъм. Етиологичното лечение на неврит на зрителния нерв изисква откриване на индуциращите възпалителни огнища в организма. Често това е невъзможно, поради което се препоръчват широкоспектърни антибиотици, като те не трябва да са невротоксични. Патогенетичното лечение включва противовъзпалителни средства, кортикостероиди, витамини от група Б, вазодилататори.
Симптоми и признаци при Неврит на зрителния нерв МКБ H46
- Зрителни нарушения
- Спадане, увисване на горния клепач
- Загуба на зрението
- Симптоми, свързани с движението на очите
- Нарушена контрастна чувствителност
- Зенични симптоми
Коментари към Неврит на зрителния нерв МКБ H46