Вторична глаукома, предизвикана от лекарствени средства МКБ H40.6
Вторичната глаукома, предизвикана от лекарствени средства e заболяване, което се характеризира с повишено вътреочно налягане, възникващо при отворен или затворен ъгъл. Стероидните препарати, приложени локално, могат да предизвикат откритоъгълна форма на глаукома. Освен при локално приложение, вътреочното налягане може да се повиши и при прилагането на кортикостероиди орално, инхалаторно, интравенозно или интравитреално.
Лекарствено индуцираната глаукома най-често е откритоъгълна. Не всички пациенти, лекувани с кортикостероиди, развиват повишено вътреочно налягане. Съществуват някои рискови фактори, които благоприятстват появата на заболяването- съществуваща първична откритоъгълна глаукома, фамилна анамнеза за глаукома, тежко късогледство, захарен диабет и анамнеза за заболявания на съединителната тъкан.
Закритоъгълна лекарствено индуцирана глаукома може да бъде причинена от всички лекарства, при които глаукомата е индицирана като противопоказание. Това са следните групи лекарства- антихолинергични и симпатомиметични очни капки, трициклични антидепресанти, инхибитори на моноаминооксидазата, антихистамини, сулфонамиди, антипаркинсонови медикаменти, антипсихотици и антиспазмолитици.
Патофизиологията на откритоъгълната глаукома, индуцирана от стероиди, не е напълно изяснена. Някои данни показват, че дефектът може да се дължи на повишена акумулация на глюкозаминогликани или повишена продукция на TIGR-протеин, които предизвикват механична обструкция.
Патофизиологията на закритоъгълната лекарствено-индуцирана глаукома се състои в повишаване на зеничния блок (т.е. повишен контакт между ириса и лещата на зеничната граница) при разширяване на зеницата. Медикаментите стимулират симпатиковата или инхибират парасимпатиковата активация, причиняваща дилатация на зеницата, което може да доведе до остра закритоъгълна глаукома.
Клинически, стероид-индуцираната глаукома се изявява с прогресивна загуба на зрението. Острата закритоъгълна глаукома се проявява с остра, внезапна загуба на зрението.
Диагнозата се поставя след задълбочен очен преглед. При анамнеза за прием на някои от гореизброените лекарства и при липса на други причини за повишеното очно налягане, вторична глаукома, предизвикана от лекарствени средства е най-вероятната диагноза.
Лечението на вторична глаукома, предизвикана от лекарствени средства се състои в прекратяване приема на съответното лекарство или заместването му с друг медикамент, със сходно действие. За бързото намаляване на вътреочното налягане се използват антиглаукомни препарати- алфа-агонисти, бета-блокери, инхибитори на карбоанхидразата, миотици и аналози на простагландина. Хирургичното лечение на заболяването включва процедурите трабекулопластика и трабекулотомия.
Симптоми и признаци при Вторична глаукома, предизвикана от лекарствени средства МКБ H40.6
- Повръщане
- Гадене
- Главоболие
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Зрителни нарушения
- Замъглено зрение
Коментари към Вторична глаукома, предизвикана от лекарствени средства МКБ H40.6