Наследствени ретинални дистрофии МКБ H35.5
Наследствените ретинални дистрофии са широка група заболявания, които засягат ретината и водят до загуба на зрението. Ретиналната пигментоза е може би най-известната наследствена дистрофия. Заболяванията се диагностицират след пълен очен преглед и провеждане на тестове за цветно зрение, флуоресцентна ангиография, електроретинограма и генетични тестове.
Болест на Щаргардт- нарича се още ювенилна макулна дистрофия и представлява най-честата форма на наследствена макулна дегенерация. Унаследява се по автозомен рецесивен механизъм. Изявява се в детството с намаляване на зрението двустранно и прогресивна загуба на цветното зрение. Като цяло, прогнозата на заболяването не е добра. Провеждането на интензивна зрителна рехабилитация, може да забави прогресията на болестта.
Вителиформена фовеомакуларна дистрофия при възрастни- при това заболяване се наблюдават двустранни, симетрични лезии в рамките на макулата. Вероятно се унаследяват по автозомно доминантен път. Изявява се във възрастта 40-50 години със симптоми от замъглено виждане и метаморфопсии. Тези нарушения могат да бъдат много слабо изразени и заболяването да се диагностицира случайно. Прогнозата е добра, освен ако не настъпят усложнения (например неоваскуларизация на подлежащата хороидея).
Лечението на наследствени ретинални дистрофии е комплексно и се осъществява от специалист офталмолог.
Симптоми и признаци при Наследствени ретинални дистрофии МКБ H35.5
- Ментална ретардация
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Виене на свят
- Проблеми в развитието
- Симптоми на речта
- Зрителни нарушения
Коментари към Наследствени ретинални дистрофии МКБ H35.5