Други хориоретинални нарушения при болести, класифицирани другаде МКБ H32.8
Други хориоретинални нарушения при болести, класифицирани другаде, представляват група заболявания, които се характеризират с едновременното увреждане на хороидеята и ретината на окото.
Хороидеята или същинска съдова обвивка на окото заема задните 2/3 от средната обвивка на очната ябълка и лежи навътре от склерата. Тя е отделена от нея посредством околосъдово пространство и представлява тънка тъмнокафява ципа. Тя се състои от няколко слоя, като най-вътрешният слой се отделя от пигментния слой на ретината посредством една нежна стъкловидна мембрана. Хороидеята с изобилните си артериални съдове доставя на ретината необходимите за функционирането и вещества.
Ретината лежи непосредствено под съдовата обвивка. Дели се на оптична части и сляпа част. Тя представлява високо светлочувствителен тъканен слой, покриващ вътрешната повърхност на окото. Ретината съдържа голям брой фоторрецепторни клетки - колбички и пръчици.
Различни заболявания могат да засегнат едновременно хороидеята и ретината. Клинически те се изявяват с увреждане на зрението от леко до възникване на пълна слепота. Диагнозата на тези заболявания се поставя по време на преглед при офталмолог. При осъществяване на фундоскопия се установяват патологичните изменения по ретината и хороидеята.
Лечението на други хориоретинални нарушения при болести, класифицирани другаде, е комплексно и зависи от етиологията на нарушението. Може да се използват различни антиинфекциозни и противовъзпалителни препарати, както и някои хирургични интервенции.
Коментари към Други хориоретинални нарушения при болести, класифицирани другаде МКБ H32.8