Болест на клепача, неуточнена МКБ H02.9
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Болест на клепача, неуточнена, се среща като диагноза изключително рядко в съвременната клинична практика, във връзка с напредъка на медицината и високите диагностични възможности. При това състояние се касае за затруднения в диагностичния процес и невъзможност за определяне на конкретното увреждане, което позволява само симптоматично лечение и нужда от допълнително проследяване.
Причини и особености
Клепачът е добавъчен орган на окото, който служи за защита на окото от механични въздействия и дразнене от светлина. Освен защитна функция, клепачът има и функцията да разнася слъзния филм върху предната част на окото, което става по време на мигането. Клепачът се състои от тънка кожа отвън, мускулен слой, тарзус и конюнктива отвътре.
Многобройни фактори могат да причинят увреждане на клепача, като това са както локални процеси, ангажиращи само клепача и окото, но също и системни заболявания, които в хода на своята прогресия провокират появата на различни очни нарушения.
Етиологичните причини могат да включват някои от следните:
- инфекции: различни бактериални, вирусни, гъбични и паразитни агенти могат да причинят локални промени в областта на клепача при изолирана инфекция или в хода на системна инфекция
- алергии: в редки случаи някои алергични фактори могат да причинят промени по хода на клепачите от различно естество
- автоимунни процеси: редица автоимунни заболявания, главно със системен характер и засягане на редица органи и тъкани, могат да причинят промени по клепачите
- травма: травма в областта на окото или главата, хирургична интервенция в областта могат да причинят широк спектър от неспецифични оплаквания и промени по клепачите
- други: излагане на вредни въздействия, провеждане на агресивно онкологично лечение, слънчево изгаряне и редица други патогени могат да причинят неспецифични промени по хода на единия или и двата клепача
Широкият кръг от причини може да причини разнообразие от клинични прояви и изисква диагностично уточняване с цел индивидуализация на терапията.
Симптоми
Клиничното протичане при болест на клепача, неуточнена, варира в изключително широки граници. В зависимост от локализацията на промените може да бъде засегнато само едното или и двете очи, само горният, само долният или всички клепачи.
Сред най-честите оплаквания се включват локални прояви, като например дразнене, сърбеж, парене, болка, варираща в различна степен. Възможни са повишена чувствителност и усещане за изтъняване на кожата на клепача, мравучкане, замъглено зрение, повишено сълзоотделяне или синдром на сухото око.
В някои случаи процесът може да причини различни по вид и степен нарушения в зрението, включително стесняване на периферното поле, нарушаване на зрителната острота, двойно виждане, размазване на погледа, поява на петна и други.
Ранното установяване на причината, довела до нарушенията и предприемане на подходящи мерки за нейното отстраняване, намалява риска от тежко протичане и развитие на усложнения.
Диагноза
Диагнозата при болест на клепача, неуточнена, се поставя обикновено по метода на изключването, като диференциалната диагноза е изключително широка и на практика изисква различаване от всички добре познати заболявания на клепачите.
С важно значение са данните от разпита на пациентите, ролята на някои рискови фактори и подлежащи заболявания, излагане на вредни въздействия и други в комбинация с обстоен преглед.
При съмнения за засягане на зрението и други очни структури може да се наложи извършване на специализирани очни изследвания.
При съмнения за системен процес може да се наложи извършването на комплексни лабораторни, образни и инструментални изследвания.
Лечение
Терапевтичният подход при болест на клепача, неуточнена, често включва предимно симптоматични средства във връзка с неяснотите относно етиологията на процеса.
При необходимост могат да се приложат локални (под формата на капки, гел, мехлем за очи, разтвор) или системни (таблетки, капсули) лекарства от различни фармакологични групи или подходяща комбинация от тях:
- антиинфекциозни лекарства: при съмнения за подлежащ инфекциозен процес може да се приложат подходящи лекарства, включително антибиотици при бактериална инфекция, противовирусни средства при вирусна инфекция, антимикотици при гъбична инфекция
- противовъзпалителни лекарства: много често към комплексното лечение се включват подходящи лекарства с изразена противовъзпалителна активност, като например някои кортикостероиди, нестероидни противовъзпалителни средства и други
- антиалергични лекарства: при съмнения за подлежаща алергия могат да се включат лекарства, съдържащи антихистамини или други агенти за облекчаване на алергичните прояви
- други: в някои случаи може да се наложи провеждане на по-агресивна терапия, докато при други приложението на изкуствени сълзи и средства за облекчаване на симптомите е достатъчно. В редки случаи може да се наложи оперативна намеса
Прогнозата се определя строго индивидуално, като при липса на тежко протичане и развили се усложнения обикновено е добра. По-сериозна е прогнозата при продължително и тежко персистиране на оплакванията, развитие на усложнения и засягане на зрението.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Болест на клепача, неуточнена МКБ H02.9
Библиография
https://www.universityeyespl.com/eye-conditions/eyelid-disorders/
https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/1998/0601/p2695.html
https://medlineplus.gov/eyeliddisorders.html
https://www.healthline.com/health/eyelid-disorders
https://www.webmd.com/eye-health/eyelid-problems
Коментари към Болест на клепача, неуточнена МКБ H02.9