Спастична крива шия МКБ G24.3
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Шийна дистония или спастична крива шия представлява изключително болезнено неврологично състояние на променен мускулен тонус, причиняващо неволева принудителна позиция на врата (нагоре, надолу, наляво или надясно). Заболяването представлява локална форма на дистония (цервикална дистония), водеща до постоянен спазъм на мускулни групи на шията и поява на съответните клинични оплаквания.
Причини и особености
Цервикалната дистония или шийна дистония представлява една от най-често срещаните форми на дистония в клиничната практика, засягайки приблизително между 300 и 400 души от 100 хиляди (данните се отнасят за САЩ). Точната честота в световен мащаб не е ясна, но специалистите са категорични, че е значително по-висока от 2 на 100 хиляди.
Подробна информация за крива шия [torticollis] можете да прочетете тук:
» МКБ M43.6 - Крива шия [torticollis]
Спастичната крива шия показва следните особености относно етиологичните и епидемиологичните характеристики на заболяването:
- рискови фактори: данните показват, че женският пол е изложен на по-висок риск в сравнение с мъжкия, като жените заболяват почти два пъти по-често от мъжете. Най-засегнати са лицата в активна и напреднала възраст, като средната възраст на поява на първите признаци е около 40 години, а най-голям дял пациенти със спастичен тортиколис са от групата 50 до 70 години
- причини: етиологията на заболяването е неизвестна. При идиопатичната форма има определена наследственост. Изтъкват се фактори като дегенерация на базалните ганглии с дисбаланс на невротрансмитерите допамин, ацетилхолин и гама-аминомаслена киселина. Повишено е нивото на ацетилхолин, което води до свръхактивиране на мускулите. Предполага се наличието на пусков механизъм като травма или локална инфекция. При някои фамилни случаи е установена връзка с DYT7 локус на хромозома 18p и DYT13 локус на хромозомни 1p36
- асоциация с други заболявания: при вторичната форма на спастична крива шия заболяването се асоциира с друго първично заболяване, като прогресираща надядрена офталмоплегия, вродено състояние, травма, болест на Паркинсон, енцефалопатии, цереброваскуларни заболявания, паранеопластичен синдром, злоупотреба или продължителен прием на някои лекарства (невролептици, някои антидепресанти, антиконвулсивни агенти и други)
Изясняването на етиологията има важно значение от терапевтична гледна точка и може да подпомогне в някои случаи последващата оптимизация на лечебния индивидуален план.
Симптоми
Клиниката на спастична крива шия се характеризира с ограничени движения на главата и шията, принудително положение на главата и шията и наличие на болка. Симптомите обикновено се влошават от изправяне, ходене и стресови ситуации и отзвучават от почивка. Ежедневните дейности често са затруднени, поради хронично-рецидивиращия ход на заболяването.
Клиничните оплаквания често стартират постепенно, с плавно разгръщане на проявите и обикновено започват с леки потрепвания в областта на главата и шията, изтръпване, мравучкане и други.
Спрямо промяната на позицията на главата и шията се различават:
- ротационен колис: частична ротация или усукване на главата по надлъжната ос, брадичката е допряна до рамото
- латероколис: главата и ухото са допрени до рамото, повишен е тонусът на ипсилатералните шийни мускули
- антероколис: флексия на шията, като главата е наклонена напред, повишен е тонусът на предните шийни мускули
- ретроколис: хиперекстензия на шията, главата е наклонена назад, повишен е тонусът в задната шийна група мускули
Спазмите на съответните засегнати мускулни групи са в основата на проявлението на заболяването, като често към тях се добавя и наличието на тремор (треперене), обхващащ различни части на тялото.
При много от засегнатите се наблюдава и главоболие, болки в областта на врата, промени в походката във връзка с променената поза на шията и главата.
Възможно е развитие на различни по вид и тежест усложнения, като например хронична болка, шийна спондилоза, ограничени ежедневни дейности, личностови и психични разстройства със склонност към депресивни епизоди във връзка с влошеното ежедневие и социален живот.
Диагноза
Поставянето на диагнозата при спастична крива шия или цервикална дистония изисква провеждането на някои изследвания с цел потвърждаване на съмненията, подпомагане избора на терапия и определяне тежестта на процеса:
- разпит и преглед: необходим е преглед от невролог, ортопед, а в някои случаи и психиатър, интернист и други специалисти, съобразно тежестта на протичане и асоциацията с други заболявания. Обръща се внимание на рисковите фактори, възрастта на отключване на проявите, еволюцията на оплакванията и други в комбинация с подробен неврологичен статус с цел изключване на друго неврологично увреждане
- лабораторни изследвания: в много случаи се назначават кръвни изследвания и анализ на урина с цел подпомагане на диференциалната диагноза. Като цяло самото заболяване не се асоциира с промени в някои от лабораторните показатели (възможни са леки вариации в нивата на някои маркери на възпалението и някои неспецифични показатели)
- образни и инструментални изследвания: за потвърждаване на диагнозата често са необходими различни визуализиращи техники, включително електромиографско изследване за разграничаване на миопатичните от невропатичните случаи, невроизобразяващи методики, като компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс, които могат да покажат промени в базалните ганглии
Класификацията на тежестта на процеса включва различни видове скали, като се взима под внимание възрастта на поява на първите оплаквания, силата на болковия синдром, тежестта на нарушаване на изпълнението на ежедневните дейности, като голямо значение има и разграничаване на първичните (идиопатични) форми от вторичните (асоциирани с друго заболяване, травма, лекарства).
Диференциална диагноза на състоянието се прави с родово-травматични увреждания, абсцес или флегмон на шията, спондилоза и други.
Лечение
Все още липсва разработено специфично, етиологично, дефинитивно лечение на спастичната крива шия или цервикална дистония. В някои случаи, при част от засегнатите симптомите се самоограничават и отшумяват без терапия, но показват склонност към рецидив след известен период от време.
При голям процент от пациентите се прилагат различни средства с цел симптоматично лечение, подобряване на комфорта и облекчаване на състоянието на засегнатите. Тези средства могат да бъдат консервативни (лекарства за орална, локална или системна употреба) и различни инвазивни и хирургични техники:
- локално инжектиране на ботулинов токсин: често прилагано симптоматично средство е инжектирането директно в засегнатия мускул на ботулинов токсин, като въпреки постигането на добър клиничен ефект, е необходимо често повторение на манипулацията през 3 до 5 месеца във връзка с краткия полуживот и краткотрайни резултати
- перорална лекарствена терапия: лекарствената терапия на спастична крива шия се провежда с антихолинергични медикаменти (трихексифенидил, бензтропин и други), мускулни ралаксанти (баклофен), допаминергични средства (леводопа)
- общи мерки: физиотерапия, лечебен масаж, гимнастика и специфични упражнения, компреси, сензорна терапия и други могат да имат известен облекчаващ ефект при част от засегнатите
- хирургични и други методи: хирургични интервенции се прилагат само в краен случай, като могат да включват миектомия, селективна денервация, дълбока мозъчна стимулация и други
Прогнозата при спастичен тортиколис е сравнително добра. Състоянието не е животозастрашаващо, но води до влошаване качеството на живот и ограничаване на социалната и професионална ангажираност, поради което като част от допълнителната терапия при част от засегнатите може да се наложи включване на консултация с психолог, трудова терапия и други.
Липсват специфични профилактични мерки за намаляване риска от поява на болестта.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Спастична крива шия МКБ G24.3
ВсичкиПродукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
АКИНЕТОН РЕТАРД таблетки 4 мг * 30
КУПРУМ МЕТАЛИКУМ 9 СН
АКТЕА РАЦЕМОЗА 9 СН
КУПРУМ МЕТАЛИКУМ 15 СН
КУПРУМ МЕТАЛИКУМ 5 СН
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cervical-dystonia/symptoms-causes/syc-20354123
https://en.wikipedia.org/wiki/Spasmodic_torticollis
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/25228-cervical-dystonia
https://rarediseases.org/rare-diseases/cervical-dystonia/
https://www.drugs.com/cg/spasmodic-torticollis.html
https://www.sciencedirect.com/topics/neuroscience/spasmodic-torticollis
https://dystoniacanada.org/about-dystonia/focal-dystonias/cervical-dystonia
https://www.healthline.com/health/torticollis
Коментари към Спастична крива шия МКБ G24.3