Депресивно разстройство в поведението МКБ F92.0
Депресивно разстройство в поведението се характеризира със съчетание от поведенческо разстройство в детството с устойчива и изразена депресия, представена от симптоми като прекомерно нещастие, загуба на интерес и удоволствие от обичайни дейности, самообвинение и чувство за безнадеждност. Могат да се наблюдават и разстройства на съня и апетита.
Симптомите на депресия могат да бъдат различни при различните хора. Разстройството причинява промени в мислите, чувствата, поведението и цялостното физическо разположение на организма.
Цялостната диагностична оценка на това разстройство включва пълна анамнеза за симптомите на пациента - кога са започнали, колко дълго са продължили и колко тежки са те. Диагностичната оценка включва още изследване на психостатуса, речта, мисловният модел или паметта на пациента. Не съществуват лабораторни, кръвни или инструментални изследвания, които да потвърдят диагнозата на психичните заболявания.
Лечението на депресивно разстройство в поведението е комплексно. Депресията се лекува успешно с антидепресанти и психотерапия (когнитивно-поведенческа психотерапия). Когнитивно поведенческата терапия помага на пациентите да променят негативният си начин на мислене и поведение, които често придружават депресията.
Коментари към Депресивно разстройство в поведението МКБ F92.0