Разстройство на психосексуалното развитие, неуточнено МКБ F66.9
Във фройдовата психология психосексуалното развитие е централен елемент от психоаналитичната теория за сексуалния нагон. Той приема, че човешките същества от раждането си притежават инстинктивно либидо (сексуална енергия), което се развива в 5 етапа. Всеки етап — оралният, аналният, фалическият, латентният и гениталният — се характеризира с ерогенната зона, която е източникът на либидиналния нагон.
Sigmund Freud твърди, че ако детето преживее сексуална неудовлетвореност във връзка с някой психосексуален стадий на развитие, то ще изпита тревожност, която ще се запази в зряла възраст под формата на невроза, функционално психическо разстройство.
Sigmund Freud отбелязва, че по време на предсказуемите етапи на ранно детско развитие поведението на детето е ориентирано към определени части от тялото му. Такива са например:
- устата по време на кърмене
- ануса по време на ходене до тоалетна
Той твърди, че разстройство на психосексуалното развитие, неуточнено често се корени в неправилно развитие на детската сексуалност и впоследствие предполага, че поведението на възрастните е проявление на детската сексуална фантазия и желание.
Половата идентичност се отнася до самопредставянето или идентифицирането на даден човек като мъж или жена. Типичното за пола поведение, описва изразяването на психологически характеристики, които са очаквани и възприети от общата популация.
Сексуалната ориентация се отнася до избора на сексуален партньор и еротичен интерес (например хетеросексуален, бисексуален, хомосексуален) и включва поведение, фантазии и различни видове атракции.
Рискови фактори
Рисковите фактори за разстройство на психосексуалното развитие, неуточнено, включват:
- проблеми в работата
- проблеми с близки хора
- хормонални промени, следродилна депресия или адаптиране към промени в живота
- лоши чувства или болка
- конфликт със съпруга
- вина или притеснение заради религията или начина на живот
- финансови проблеми
- семейни проблеми
Стадиите на психосексуално развитие са:
- Орален стадий (от раждането до 18 месеца). По време на оралния етап детето е фокусирано върху удоволствията, произлизащи от устата (смучене на пръсти).
- Анален стадий (от 18 месеца до 3 години). На този етап фокусът на удоволствието на детето е върху изхожданията му. Чрез натиска на обществото, главно чрез родителите, детето трябва да се научи да контролира аналната функция.
- Фаличен стадий (на възраст от 3 до 6 години). Зоната на удоволствие преминава към гениталиите. По време на този етап момчето развива неосъзнати сексуални желания към майка си. Поради това той вижда баща си като конкуренция за вниманието на майката. Това чувство е известно като Едипов комплекс. По-късно е открито, че момичетата преминават през подобна ситуация, развивайки несъзнателно сексуално влечение към баща си. Въпреки че Freud категорично не е съгласен с това, от по-нови психоаналитици той е наречен комплекс на Електра.
- Латентен стадий (от 6 години до пубертета). По време на този етап сексуалните призиви остават потиснати и децата си играят предимно с връстници от същия пол.
- Генитален стадий (по време на пубертета). Последният етап на психосексуалното развитие започва в началото на пубертета, когато сексуалните пориви отново се събуждат. Чрез уроците, научени по време на предишните етапи, подрастващите насочват сексуалните си интереси към връстници от противоположния пол, като основният фокус на удоволствието са гениталиите.
Диагноза
Пациентите трябва да опишат подробно симптомите си. Лекарите обикновено правят следните изследвания:
- физикален преглед
- кръвни изследвания
- психологически тест
- въпроси за сексуалния живот
- въпроси за връзката с партньора
- разговор относно лекарствата, които се приемат от пациента
Лечение
Общият план за лечение включва психотерапия и психоанализа. Последната представя на пациента структура и време за разрешаване на неговите психосексуални разстройства.
Няма начин да се предотврати разстройство на психосексуалното развитие, неуточнено, тъй като причината не е известна. Хората трябва да бъдат отворени в разговорите с партньора си. Ако нещо ги притеснява – да споделят и потърсят медицинска помощ.
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Psychosexual_development
https://www.healthline.com/health/psychosexual-stages
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/psychosexual-development
https://allpsych.com/psychology101/sexual_development/
https://www.winchesterhospital.org/health-library/article?id=96748
http://journalpsyche.org/tag/stages-of-psychosexual-development/
Коментари към Разстройство на психосексуалното развитие, неуточнено МКБ F66.9