Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата Разстройства на обмяната на веществата Други разстройства на обмяната на аминокиселините Разстройства на обмяната на орнитина

Разстройства на обмяната на орнитина МКБ E72.4

от 28 юли 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Разстройства на обмяната на орнитина МКБ E72.4 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Коментари

Разстройства на обмяната на орнитина включва в себе си заболяването орнитинемия.

Орнитинът е неесенциална аминокиселина, водеща началото си от разпадането на аргинина в цикъла на лимонената киселина. Тя помага за изграждане на мускулатурата и за редукцията на телесната мазнина, особено когато е в комбинация с аминокиселините аргинин и карнитин.

Орнитинът е необходим и за изграждането на цитрулин, пролин, глутаминова киселина - аминокиселини, които осигуряват снабдяването на клетките с енергия. В комбинация с аргинин, аминокиселината орнитин участва в хранителните добавки за натрупване на мускулна маса. Това се дължи на факта, че орнитинът увеличава нивата на инсулина и растежния хормон, което е необходимо за поддържане на мускулатурата по време на физически упражнения.

Разстройство в обмяната на орнитина е ХХХ синдрома - хиперорнитинемия, хиперамониемия, хомоцитрулинемия. Представлява много рядко вродено нарушение в метаболизма на орнитина. Налице е дефект в транспортирането на орнитина в митохондриите, което инхибира цикъла на уреята, като по този начин засяга отстраняването на азота от организма. Типичните симптоми, с които се изявява състоянието са забавяне на растежа и развитието, засягане на говора, атаксия.

Патогенезата на заболяването е много специфична. В цикъла на уреята общо пет езима превръщат токсичните амониеви йони в урея, която се екскретира чрез бъбреците. Тези ензими се откриват в перипорталните хепатоцити, епителните клетки на тънките черва и бъбреците.

Първите няколко етапа от цикъла на уреята се извършват в матрикса на митохондриите. Под действие на ензима карбамоил фосфат синтетаза от амониеви и бикарбонатни йони се синтезира карбамоил фосфат. В реакцията участва орнитина. Той се транспортира във вътрешността на митохондриалния матрикс с помощта на преносител.

От орнитин и карбамоил фосфат под действие на ензима транскарбамоилаза се образува цитрулин. Цитрулинът преминава пасивно от митохондриите в цитозола, където се извършват следващите няколко етапа от цикъла на уреята. При кондензацията на цитрулин и аспартат се получава аргининосукцининова киселина. Уреята и орнитина се произвеждат с участие на ензима аргиназа. При нормални обстоятелства, орнитинът произведен извън митохондриалния матрикс, се транспортира вътре в митохондриите, където се използва в цикъла на уреята.

При синдромът ХХХ (хиперорнитинемия, хиперамониемия, хомоцитрулинемия) се установява дефектен преносител на орнитина през вътрешната митохондриална мембрана. Тъй като цикъла на уреята не може да продължи без наличие на орнитин в митохондриите, изхвърлянето на амоняка се забавя и нивата му в кръвта се повишават. В отсъствие на орнитин, ензимът орнитин транскарбамоилаза може да превърне лизина в хомоцитрулин, което повишава нивата на хомоцитрулин в кръвта и обуславя хомоцитрулинурия.

Клинично при разстройство в обмяната на орнитина се наблюдават специфични симптоми.

При пациентите се установява дефицит на коагулационни фактори VII и X. Често срещани симптоми са изоставане в развитието, затруднения в училище, нарушена чернодробна функция, повръщане. Лабораторно се установяват увеличени нива на трансаминазите с лека коагулопатия.

При начало на симптоматиката в неонаталния период са характерни повръщане и летаргия. Периодът може да бъде асимптоматичен или с тежка хиперамонемия. През ранното детство симптомите може да съвпаднат с включването на твърда храна с високо съдържание на протеини около времето на отбиването. Възможни са хореоатетозни епизоди и нормална неврологична функция между епизодите. Наблюдават се хипотония, припадъци, изоставане в растежа.

При начало на синдрома в периода на детството се наблюдават епизоди с атаксия или хореоатетоза. Детето често отказва да се храни с месо и риба, както и да пие мляко. Характерни симптоми са припадъци, изоставане в развитието, полиневропатия, нарушения в походката и вниманието.

При възрастните се изявяват когнитивни нарушения, размазано виждане, обърканост и атаксия. Пациентите често отказват хрона, богата на протеини и са на вегетарианска диета.

За диагнозата  разстройство в обмяната на орнитина основно значение имат повишени плазмени нива на орнитин при поява на синдрома, постпрандиална хомоцитрулинурия, често се установяват повишени нива на глутамин и аланин, постпрандиална хиперамониемия, увеличени нива на чернодробните трансаминази и алкална фосфатаза при нормални нива на ГГТП, нивата на фактори VII и X може да са ниски.

Диференциална диагноза се с дефицит на аргиназа, автоимунен хроничен активен хепатит, цитрулинемия, фетален алкохолен синдром, фулминантна чернодробна недостатъчност, хепатит А, В, С, хепаторенален синдром, хиперамониемия и др.

Лечението се изразява в приложение на орнитин.

4.0/5 5 оценки

Симптоми и признаци при Разстройства на обмяната на орнитина МКБ E72.4

  • Повръщане
  • Главоболие
  • Ментална ретардация
  • Гърчове
  • Затруднено дишане
  • Забавен растеж
Всички

Коментари към Разстройства на обмяната на орнитина МКБ E72.4

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Разстройства на обмяната на орнитина МКБ E72.4
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 15:33
    Коментирайте "Разстройства на обмяната на орнитина МКБ E72.4"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Хиперактивност и други разстройства в детска възраст - мнения и въпроси

преди 2313 дни, 5 часа и 22 мин.

Тревожни разстройства - паническо разстройство, генерализирана тревожност, фобии

преди 2313 дни, 5 часа и 26 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 3 часа и 37 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 18 часа и 38 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 18 часа и 49 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 18 часа и 56 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival