Последици от рахит МКБ E64.3
Рахитът представлява болест на бързорастящия организъм. Последиците от рахит могат да бъдат много тежки за човешкия организъм и значително да нарушат нормалното му и правилно функциониране.
Причините за развитието на рахит е недостатъчното количество витамин D в организма.
Витамин D е изключително важен витамин за растящия организъм. Той има основно значение в калциево-фосфатната обмяна.
Ниските нива на итамин D намаляват резорбцията на калций и неговото серумно ниво спада. Настъпва хипокалциемия, която стимулира секрецията на паратхормон и се развива хиперпаратиреоидизъм, вследствие на който започва извличане на калций от костите, за да се възстанови неговото ниво в серума. Поради това се установява остеопороза и засягане на растежния хрущял.
Клинично последиците от рахит се изразяват в промяна в скелета, която започва от проксимално към дистално.
Тази промяна на скелета включва сформиране на квадратна глава, нарушава се никненето на зъбите, гръдния кош е деформиран с образуване на задебеляване на косто-хрущялната част на ребрата и сформиране на рахитична броеница, изпъкване или вдлъбване на гръдната кост, образуват се рахитични гривни, оформя се плоско рахитичен таз, наблюдават се изкривяване на краката със затруднения на двигателните дейности. При тежките форми на рахит се развива анемия с хепатоспленомегалия.
Заболяването може да протече много тежко и да има много сериозни последствия за човешкия организъм, затова от най-малка възраст е необходимо да се извършва профилактика на рахит.
Диагнозата последици от рахит се поставя на базата на добре снетата анамнеза, клиничната картина, обрзните и лабораторни изследвания.
Диференциална диагноза се прави с всички заболявания, които имат подобна клинична симптоматика.
Лечението се осъществява от лекар специалист-педиатър, който определя как да се извърши допълващото лечение с витамин D.
Коментари към Последици от рахит МКБ E64.3