Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата Недоимъчно хранене Белтъчно-калорийно недохранване от умерена и лека степен

Белтъчно-калорийно недохранване от умерена и лека степен МКБ E44

от 22 юни 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Белтъчно-калорийно недохранване от умерена и лека степен МКБ E44 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Видове
Продукти
Библиография
Коментари

Протеиново-енергийното недохранване или протеиново-калоричното недохранване се наблюдава главно при кърмачета и деца в някои развиващи се страни. Характеризира се с енергиен дефицит, дължащ се на намаляване на всички макронутриенти и дефицит на много микроелементи. Заболяването е пример за неадекватен прием на протеини и/или енергия, който се намира между границата на гладуването и адекватното хранене.

Белтъчно-калорийно недохранване от умерена и лека степен представлява сравнително рядко срещано заболяване. То е характерно предимно за развиващите се страни и се среща значително по-рядко в развитите.

Етиология

Причината за възникването на белтъчно-калорийно недохранване от умерена и лека степен е предимно енергиен недостиг – при количествено и качествено недохранване с намален внос на белтъци и увеличен внос на въглехидрати.

В световен мащаб най-честата причина за недохранване е недостатъчният прием на храна. Децата в предучилищна възраст в развиващите се страни често са изложени на риск от недохранване поради зависимостта си от другите за храна, повишени нужди от протеини и енергия, незряла имунна система, причиняваща по-голяма податливост към инфекции, и излагане на нехигиенични условия.

Друг важен фактор е неефективното отбиване вследствие на незнанието, лошата хигиена, икономическите фактори и културните фактори. Прогнозата е по-лоша, когато протеиново-енергийно недохранване се появи при инфекция с човешки имунодефицитен вирус (ХИВ). Стомашно-чревните инфекции могат и често предизвикват клинично протеиново-енергийно недохранване поради свързана диария, анорексия, повръщане, повишени метаболитни нужди и намалена чревна абсорбция. Освен това паразитните инфекции играят основна роля в много части на света.

В развитите страни неадекватният прием на храна е по-рядка причина за недохранване, отколкото причината от намалена абсорбция или анормален метаболизъм. По този начин заболявания като кистозна фиброза, хронична бъбречна недостатъчност, злокачествени заболявания в детска възраст, вродени сърдечни заболявания и нервно-мускулни заболявания допринасят за недохранване в развитите страни. Непрестанни диети, неподходящото управление на хранителни алергии и психиатрични заболявания (например анорексия нервоза) също могат да доведат до тежко протеиново-енергийно недохранване.

Пациентите в напреднала възраст често са изложени на риск от протеиново-енергийно недохранване поради неадекватно хранене, което е определено като често срещан съпътстващ фактор за повишена заболеваемост и смъртност при възрастни жертви на изгаряния.

Протеиново-енергийното недохранване е едно от най-честите усложнения при пациенти с цироза на черния дроб, с докладвани проценти от 25,1% до 65,5%.

Пациентите на дългосрочна хемодиализа също могат да развият протеиново-енергийно недохранване; това е свързано с повишена заболеваемост и смъртност.

Пациентите с плоскоклетъчен карцином на хранопровода са изложени на риск от протеиново-енергийно недохранване.

Клинична картина

Клинично белтъчно-калорийно недохранване от умерена и лека степен има леко набелязана характерна симптоматика.

Основните показатели, по които се съди за наличието и степента на хипотрофия са намалената подкожна мастна тъкан, изоставане на телесната маса и ръста.

При деца може да се наблюдава раздразнителност, апатия, намалена социална отзивчивост, тревожност и дефицит на внимание. По-специално, детето е апатично, когато е необезпокоявано, но раздразнително, когато е взето.

Възрастните обикновено с протеиново-енергийно недохранване отслабват, въпреки че в някои случаи отокът може да прикрие загубата на тегло. Пациентите могат да опишат апатичност, лесна умора и усещане за студ.

Пациентите с протеиново-енергийно недохранване също могат да имат незарастващи рани. Това може да означава катаболен процес, който изисква хранителна намеса.

Диагноза

За диагнозата белтъчно-калорийно недохранване от умерена и лека степен се основава на различни фактори. Докато някога се е смятало, че нивата на серумен албумин са показателни за хранителния статус, новите насоки показват, че тази мярка не отчита сложността на синтеза на чернодробен протеин. Променените нива на серумен албумин и пре-албумин могат да бъдат отчетени от редица фактори, включително реакцията на острата фаза, състоянието на хидратация, състоянието на заболяването, клиничното състояние, изтичането на албумин от интра- до екстраваскуларните пространства и тежкия недостиг на цинк.

Вместо нивата на албумин, Академията по хранене и диететика и Американското общество за парентерално и ентерално хранене установиха нови стандарти за диагностициране на недохранване при възрастни. Вместо единичен параметър, препоръките се основават на набор от измерими характеристики, показателни за хранителния статус. За да бъдат диагностицирани с белтъчно-калорийно недохранване от умерена и лека степен, пациентите трябва да отговарят на поне 2 от следните 6 характеристики:

  • недостатъчен енергиен прием
  • значителна загуба на тегло
  • загуба на мускулна маса
  • загуба на подкожни мазнини
  • натрупване на течности несвързани с хиперволемия
  • намалена сила на ръкостискане

Лечение

Лечението на белтъчно-калорийно недохранване варира в зависимост от тежестта и етиологията на проблема. Пациентите, страдащи от хранителни разстройства, ще се нуждаят от подходящ диетичен план във връзка с подкрепа на психичното здраве. За хоспитализирани пациенти се препоръчва екипен подход, който включва лекар, медицинска сестра, диетолог и други клиницисти за прилагане на подходящ план за грижа за храненето. Пациентите с недохранване могат да се възползват от перорални хранителни добавки и в някои случаи парентерално или ентерално хранене, за да помогнат за подобряване на хранителния статус. И накрая, независимо от етиологията, образованието по хранене е от съществено значение за дългосрочното здраве на пациент с недохранване.

Някои лица, лекувани за белтъчно-калорийно недохранване, са изложени на риск от синдром на повторно хранене, при който хипофосфатемия, хипокалиемия и хипомагнезиемия могат да доведат до нарушения в сърдечната, неврологичната, стомашно-чревната, дихателната, хематологичната, костната и ендокринната системи. Световната здравна организация е разработила насоки за предотвратяване на тези усложнения и за установяване на преход към нормалност. Лечението се състои от 3 фази: стабилизация, рехабилитация и проследяване.

Началната (стабилизираща) фаза протича от 1-7 дни. Състои се от лечение и профилактика на хипогликемия, хипотермия, дехидратация и инфекция; корекция на електролитен дисбаланс и дефицит на микроелементи; и предпазлив режим на хранене.

Фазата на рехабилитация продължава от 2-6 седмици. Състои се от постигане на догонващ растеж, осигуряване на сензорна стимулация и емоционална подкрепа.

Необходимо е проследяване, тъй като някои пациенти рецидивират. Препоръчва се осигуряване на хранителни добавки за всички възрасти, засегнати от белтъчно-калорийно недохранване от умерена и лека степен, за да се предотврати повторното недохранване. Освен това се установи, че обучението за ползите от кърменето и хигиената е полезна интервенция сред педиатричната популация.

Заглавно изображение: freepik.com

3.8/5 5 оценки

Видове Белтъчно-калорийно недохранване от умерена и лека степен МКБ E44

  • E44.0 Умерено белтъчно-калорийно недохранване
  • E44.1 Леко белтъчно-калорийно недохранване

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

БАТЕРИ НУТРИШЪН СУРОВАТЪЧЕН ПРОТЕИН ОВКУСЕН прах 800 гр
68.50лв.

БАТЕРИ НУТРИШЪН СУРОВАТЪЧЕН ПРОТЕИН ОВКУСЕН прах 800 гр

Библиография

https://www.childrens.com/specialties-services/conditions/protein-calorie-malnutrition
https://pt.wikipedia.org/wiki/Desnutri%C3%A7%C3%A3o_proteico-cal%C3%B3rica
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/protein-calorie-malnutrition
https://nutritionguide.pcrm.org/nutritionguide/view/Nutrition_Guide_for_Clinicians/1342068/all/Protein_Energy_Malnutrition
https://emedicine.medscape.com/article/1104623-clinical#b2


Коментари към Белтъчно-калорийно недохранване от умерена и лека степен МКБ E44

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Белтъчно-калорийно недохранване от умерена и лека степен МКБ E44
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 00:32
    Коментирайте "Белтъчно-калорийно недохранване от умерена и лека степен МКБ E44"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Отживелица ли са приказките за лека нощ?

преди 3132 дни, 10 часа

До каква степен менюто на децата ви е здравословно?!

преди 3224 дни, 11 часа и 12 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 12 часа и 36 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 3 часа и 36 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 3 часа и 48 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 3 часа и 55 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival