Леко белтъчно-калорийно недохранване МКБ E44.1
Недостатъчният прием на хранителни вещества и енергия от храната (частичен или пълен глад) води до развитие на патологично състояние на организма, което се нарича белтъчно-калорийно недохранване. В медицинската литература има и други термини във връзка с това заболяване: алиментарна дистрофия, недохранване, кахексия и други. Терминът не отразява точно същността на проблема, тъй като заедно с дефицита на протеини и енергия, като правило, има и дефицит на други хранителни вещества (витамини, минерали, мазнини, въглехидрати).
Леко белтъчно калорийно недохранване, представлява състояние, което се характеризира с намален внос на белтъци с храната и повишен внос на въглехидрати.
Понастоящем няма точна информация за разпространението на състоянието, тъй като пациенти с лека и умерена тежест на това заболяване в повечето случаи не се регистрират.
Етиология
Основните причини за леко белтъчно-калорийно недохранване са:
1. Недостатъчен прием на хранителни вещества в организма:
- социално-икономически, религиозни и други причини
- медицински причини: хоспитализация (гладуване поради прегледи, болнични диети), диетични ограничения за различни заболявания, нерационално изкуствено хранене
- психо-невро-ендокринни разстройства с потискане на апетита и перверзия на хранителното поведение (неврогенен отказ от ядене, психоза)
- механични нарушения на естествения прием на храна: ръбцови процеси на хранопровода, стомаха, стоматологични нарушения, преглъщане и други
2. Нарушения на храносмилането и/или усвояването на хранителни вещества.
3. Условия, свързани с повишена консумация на хранителни вещества:
- рак, треска, инфекции и други
- ендокринни заболявания с метаболитни нарушения (хипертиреоидизъм, захарен диабет)
4. Повишена загуба на хранителни вещества:
- нарушения, свързани със загубата на протеини и други хранителни вещества: нефротичен синдром, хронична обструктивна белодробна болест, чревни фистули, ексудативна ентеропатия, плазморея при изгаряне, десквамативен дерматит и други
5. Повишена нужда от хранителни вещества:
- физиологични състояния: бременност, кърмене, деца и юношество
- патологични състояния: възстановителният период след наранявания и остри инфекциозни заболявания, следоперативният период
6. Прием на хранителни антагонисти в организма: алкохолизъм, отравяне с витаминни антагонисти и лекарства.
Появата на леко белтъчно-калорийно недохранване при деца се улеснява от редица фактори, свързани със състоянието на здравето на майката - нефропатия, захарен диабет, пиелонефрит, гестоза през първата и втората половина на бременността, неадекватен режим и хранене на бременната жена, физически и психически стрес, алкохол, тютюнопушене, употреба на наркотици, плацентарна недостатъчност, заболявания на матката, водещи до нарушено хранене и кръвообращение на плода.
Високата метаболитна активност, значителната нужда от хранителни вещества и относително ниската активност на ензимите представляват благоприятен преморбиден фон за появата на хронични хранителни разстройства при малки деца. Колкото по-малко е детето, толкова по-вероятно е да се развие това състояние. При повечето деца (до 88%) протеиново-енергийно недохранване се развива на фона на изкуствено хранене. Разстройство на храненето с мляко се наблюдава при деца, които до 10-12 месеца ядат само мляко или млечни храни, без въглехидратни допълващи храни. Това води до излишък на протеини, отчасти мазнини и липса на въглехидрати, а в бъдеще - до инхибиране на клетъчното размножаване, запек.
Понастоящем е доказано, че всяко сериозно медицинско заболяване води до увеличаване на секрецията на соматостатин и в резултат на това настъпва намаляване на телесното тегло.
Клинична картина
Клинично заболяването се проявява с умерена загуба на тегло (дефицит на телесно тегло 10-20%), което се изразява в изтъняване на подкожния мастен слой, предимно в областта на корема и гърдите. При децата има бледност на кожата и лигавиците, намаляване на тургора на тъканите и мускулния тонус. Растежът не е нарушен. Апетитът и изпражненията обикновено остават нормални. Функциите на вътрешните органи и психомоторното развитие не се променят.
Диагноза
За диагностиката е много важно да се събира информация за същността на диетата на човека и условията на живот. За да се потвърди диагнозата леко белтъчно калорийно недохранване, се провеждат следните проучвания:
- Оценка на антропометричните показатели. Измерват се ръст и телесно тегло, изчислява се индекс телесна маса (ИТМ). Ако теглото през последните 2 месеца е намаляло с повече от 10%, лекарят има голяма вероятност да заподозре протеиново-енергиен дефицит. За да се изчисли количеството мазнини в тялото, се измерва дебелината на кожата и мастните гънки по корема или над трицепса.
- Кръвни тестове. При клиничен анализ нивото на хемоглобина се намалява, броят на еритроцитите се намалява, формата и размерът им се променят. При биохимичен кръвен тест има остра хипопротеинемия, хипокалиемия, хипокалциемия.
- Специални лабораторни методи. Диагностичният критерий за протеиново-енергийно недохранване е спад в абсолютния брой левкоцити под 2000 клетки в 1 микролитър.
Диагнозата се основава на данни от анамнезата, оценка на клиничните симптоми, резултатите от антропометрични и лабораторни изследвания.
В някои случаи, ако се подозира вторична белтъчно-калорийно недохранване, се назначават рентгенография на гръден кош, туберкулинов тест, хемо и урокултури и тест за ХИВ.
Диференциална диагноза се прави с други заболявания изявяващи се с подобна клинична симптоматика.
Лечение
Лечението на леко белтъчно-калорийно недохранване трябва да се извършва в определена последователност. Първата задача е да се попълнят специфични хранителни дефицити и да се лекуват усложнения като инфекция, нарушения на чревната микрофлора, възстановяване на функциите на имунната система и хормоналната сфера. В бъдеще трябва да се разработи диета за възстановяване на загубата на тъкани. Крайната цел е да се нормализира телесният състав.
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ОСТРОВИТ УЕЙ ПРОТЕИН ИЗОЛАТ 700 г
АМИКС АМИНО УЕЙ ГОЛД таблетки * 180
ПЮР НУТРИШЪН СУРОВАТЪЧЕН ПРОТЕИН ИЗОЛАТ 454 г
АМИКС CFM ПРОТЕИН ISOHD 90 1800 г
Безплатна доставка за България!ПЮР НУТРИШЪН БАР XL С ШОКОЛАД 80 г
АМИКС ГРИЙН ДЕЙ ВЕГЕФИТ ПРОТЕИН 2000 гр.
Безплатна доставка за България!АМИКС CFM НИТРО ПРОТЕИН ИЗОЛАТ 2000 г
Безплатна доставка за България!АМИКС АМИНО ЛЕУ - КОР BCAA 8:1:1 390 гр.
АМИКС БИЙФ АМИНО ЕКСТРА капсули * 360
АМИКС ХИДРО БИЙФ 2 кг
Безплатна доставка за България!АМИКС ГУРМЕ ПРОТЕИН 1000 гр.
АМИКС МОНСТЪР БИЙФ ПРОТЕИН 2200 гр.
Безплатна доставка за България!Библиография
https://www.krasotaimedicina.ru/diseases/zabolevanija_gastroenterologia/malnutrition
https://unionclinic.ru/dietolog/ben
https://boris.bikbov.ru/2010/11/20/lektsiya-belkovo-energeticheskaya-nedostatochnost-chast-1-diagnostika-nedostatochnosti- pitaniya/
https://sinref.ru/000_uchebniki/04600_raznie_3/925_Pediatriya_/004.htm
Коментари към Леко белтъчно-калорийно недохранване МКБ E44.1