Нарушение на белите кръвни клетки, неуточнено МКБ D72.9
Левкопоезата(образуването на белите кръвни клетки) в ембрионалния период започва на по-късен етап от еритропоезата. При възрастните се осъществява в костния мозък(гранулоцити) и в лимфните органи(слезка, лимфни възли и тимус) - лимфоцити и моноцити. За разлика от еритроцитите, левкоцитите имат ядро и цитоплазма, освен в кръвта, те се срещат в голямо количество в отделните тъкани, лимфата, цереброспиналната течност. Средният брой на левкоцитите в системното кръвообращение при физиологични условия е 3,5-10,5 x 109/l. Левкоцитите се делят на два основни вида - гранулоцити(неутрофилни, еозинофилни и базофилни) и агранулоцити(лимфоцити и моноцити).
Увеличеният брой на левкоцитите над горна референтна граница се нарича левкоцитоза, а намаленият - левкопения. И двете състояния са съпътстващи реакции при някои физиологични състояния и разнообразни патологични процеси. По-често в клиничната практика се срещат левкоцитозите.
В зависимост от увеличението в кръвта на едни или други видове левкоцити, левкоцитозите биват:
- неутрофилия;
- еозинофилия;
- базофилия;
- лимфоцитоза;
- моноцитоза;
Причини за левкоцитоза са различни бактериални инфекции, възпалителни процеси, неоплазми, интоксикации, некротични процеси, остри хеморагии или хемолиза, нарушения на нервната и хуморална регулация на левкопоезата.
Етиологията и патогенезата на нарушение на белите кръвни клетки, неуточнено не е установена. Счита се, че повишения тонус на n. vagus обуславя левкопения, а този на симпатиковата нервна система - левкоцитоза.
Левкопенията представлява намаление броя на левкоцитите в периферната кръв под 3,5 x 109/l. Различават се: неутропения, еозинопения, моноцитопения и лимфопения. Най-често се среща неутропения(гранулоцитопения) с намаление на неутрофилните гранулоцити под 1500 в микролитър кръв. Много тежка гранулоцитопения се нарича агранулоцитоза. При всички гранулоцитопении основния клиничен белег е намалената резистентност на организма спрямо инфекции.
В основата на патогенезата на левкопенията участват следните механизми:
1. Левкопения вследствие на нарушение или потискане на левкопоезата. Нарушената левкоцитна продукция може да бъде свързана с увреждане на отделните етапи на левкопоезата от различни фактори, като:
- хормонални разстройства
- при дефицит на белтъци, аминокиселини и витамини
- секреция от слезката на фактори, които потискат костномозъчната хемопоеза
- хронично отравяне
- въздействие на йонизираща радиация
- инфекциозна интоксикация
- имуносупресивно или цитостатично лечение
2. Левкопения, която е резултат на интензивно разрушаване на левкоцитите, се наблюдава под влияние на антилевкоцитни антитела. Често антилевкоцитни антитела се образуват при употребата на някои медикаменти, явяващи се алергени – напр. хаптени(сулфонамиди, фенацетин, аминопирин). Левкопения възниква при хиперспленизъм и автоимунни заболявания, когато се образуват автоантитела срещу левкоцитите.
3. Преразпределение на левкоцитите в съдовото русло се наблюдава при хемотрансфузионен или анафилактичен шок и има временен характер.
4. Идопатични форми, при които причината за нарушението е неизвестна.
Нарушение на белите кръвни клетки, неуточнено може да се дължи на качествени промени в гранулоцитите. Това състояние се характеризира с предразположение към инфекции, в резултат на смутена функция на гранулоцитите. Може да се касае за нарушение е различни стадии на фагоцитозата.
Изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Нарушение на белите кръвни клетки, неуточнено МКБ D72.9
Библиография
www.msdmanuals.com/home/blood-disorders/white-blood-cell-disorders/high-white-blood-cell-count
Коментари към Нарушение на белите кръвни клетки, неуточнено МКБ D72.9