Анемия, дължаща се на други нарушения на обмяната на глутатиона МКБ D55.1
› Видове анемии и причини за развитие
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Пентозофосфатният цикъл при човека е основен източник на редуциран НАДФ (никотинамид аденин динуклеотидфосфат). Той се използва в синтезата на стероидите и мастните киселини. По тази причина пентозофосфатния цикъл е разпространен в тъкани, в които се синтезират мастни киселини, каквито са мастната тъкан, млечните жлези, черният дроб, кората на надбъбречните жлези. В същото време отсъства в тъкани, чиито метаболизъм не включва синтез на мастни киселини, като например скелетните мускули.
Пентозофосфатният цикъл протича също така и в еритроцитите. Редуцираният НАДФ осигурява редукцията на окисления глутатион, който от своя страна е важен за запазване на целостта на еритроцитната мембрана от въздействието на външни окислители.
В рубриката анемия, дължаща се на други нарушения на обмяната на глутатиона, се включват няколко, макар и рядко срещани в практиката, форми на анемия, дължащи се на дефицит на определени ензими, участващи в обмяната на глутатион.
Видове анемии и причини за развитие
Съществуват група наследствени заболявания, при които активността на глюкозо-6-фосфатдехидрогеназата и други ензими на пентозофосфатния цикъл е намалена или отсъства. Те се характеризират с хронична хемолиза, водеща до анемия, дължаща се на други нарушения на обмяната на глутатиона.
В групата се включват следните видове анемии, свързани с определен дефицит:
- дефицит на 6-фосфоглюконатдехидрогеназа: ензимът катализира превръщането на 6-фосфоглюконата в пентозо-5-фосфат. Дефицитът се унаследява по автозомно-рецесивен път. Хетерозиготните индивиди имат намалена наполовина активност на ензима, поради което са клинично здрави, а при хомозиготите ензимната активност е много ниска и е около 5 процента от нормалната. При тях се наблюдава хронична във времето лека хемолитична анемия с иктер, която обикновено не изисква лечение
- дефицит на глутатионредуктаза: еритроцитите с този дефицит са с нормална преживяемост. Паралелно с еритроцитите, ниска ензимна активност се открива в левкоцити и тромбоцити. Индивидите с този дефицит обикновено са здрави, като пристъпи на хемолиза могат да се получат при консумация на бакла. С течение на времето обаче дефицитът на глутатион води до неврологични усложнения, като парези, парализи, неврити. Ензимът глутатионредуктаза съдържа в състава си флавинадениндинуклеотид, поради което неговият дефицит може да бъде премахнат чрез внос с храната на рибофлавин (витамин В2)
- дефицит на глутатионпероксидаза: унаследява се автозомно-рецесивно. Клинично се изявява с лека хемолитична анемия, в повечето случаи е характерно безсимптомно протичане. Ензимът глутатионпероксидаза катализира окислението на редуцирания глутатион. Дефицитът е разпространен в страните от Средиземноморието
- дефицит на глутатион-s-трансфераза: ензимът спомага за извеждането на токсични субстанции извън еритроцитите. Неговият дефицит води до натрупването им в еритроцитите, нарушават се метаболитните процеси в тях и те се разрушават, налице е хронична хемолитична анемия
- дефицит на гама-глутамилцистеисинтетаза: ензимът катализира свързването на глутаминовата киселина с цистеин. Състоянието води до намалено съдържание на глутатион в еритроцитите, което се проявява клинично с лека хемолитична анемия при хомозиготите. С напредването на възрастта се развиват психотични разстройства и неврологични заболявания, като периферна полиневропатия, миопатия, дегенеративни изменения на главен и малък мозък
- дефицит на глутатионсинтетаза: ензимът участва в синтезата на глутатиона, унаследяването е автозомно-рецесивно. Клинично се изявява лекостепенна хемолитична анемия с иктер, метаболитна ацидоза и умствени нарушения
Характерни симптоми
Клиничното проявление на различните форми на анемия, дължаща се на други нарушения на обмяната на глутатиона, е разностранно и варира при отделните пациенти.
В много от случаите се наблюдава развитие на хемолитична криза след контакт с определен тригер или прием на някои медикаменти.
Вътресъдовата хемолиза на еритроцитите обикновено се проявява с бледи кожа и лигавици, болки в кръста и корема, развитие на иктер (жълтеница) и някои неспецифични нервно-психични оплаквания.
При някои пациенти в зависимост от дефицита на конкретния ензим състоянието може да протече безсимптомно или да се прояви само при определени ситуации. При други признаците са налице още при раждането или в ранна детска възраст.
Диагноза
При анемия, дължаща се на други нарушения на обмяната на глутатиона и наличие на предиспозиция, хемолитичните пристъпи се предизвикват от наличието във въздуха на определени полени, прием на бакла и други оксидиращи агенти, които водят до денатурация на хемоглобина и формирането на така наречените телца на Heinz в еритроцитите, които се наблюдават в тях микроскопски.
Диагнозата обикновено се базира на данните от анамнезата за излагане на рискови фактори в комбинация с характерните клинични белези за хемолитична криза и типичните лабораторни промени.
В редки случаи се налагат допълнителни, специализирани генетични или образни и инструментални методи на изследване с цел установяване на наличните усложнения, органни поражения и обща оценка на състоянието на пациентите.
Лечение
Терапевтичният подход при пациентите с анемия, дължаща се на други нарушения на обмяната на глутатиона, е строго индивидуален, комплексен и целенасочен.
При тежка хемолитична криза е важно овладяване на наличните нарушения и прилагане на общи реанимационни мерки за стабилизиране състоянието на пациентите.
При наличие на метаболитна ацидоза е уместно приложението на натриев бикарбонат или цитрат парентерално за овладяване на нейните проявления.
Често се назначават подходящи дози витамин С и витамин Е във връзка с техния антиоксидантен потенциал.
Необходимо е избягването на лекарства и субстанции, които могат да провокират влошаване на състоянието и хемолиза.
Прогнозата е сериозна, но при ранна диагностика и подходящи мерки за лечение и профилактика е възможно постигане стабилизиране състоянието на пациентите.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Анемия, дължаща се на други нарушения на обмяната на глутатиона МКБ D55.1
ВсичкиБиблиография
https://www.genome.jp/dbget-bin/www_bget?H00668
https://ojrd.biomedcentral.com/articles/10.1186/1750-1172-2-16
https://rarediseases.org/rare-diseases/glutathione-synthetase-deficiency/
https://medlineplus.gov/genetics/condition/glutathione-synthetase-deficiency/
Коментари към Анемия, дължаща се на други нарушения на обмяната на глутатиона МКБ D55.1