Други витамин B12-недоимъчни анемии МКБ D51.8
› Причини за развитие на други витамин В12-недоимъчни анемии
› Диагноза при други витамин В12-недоимъчни анемии
Въведение
Вторични мегалобластни анемии и синдроми възникват в резултат на вторичен дефицит на витамин B12, причинен от различни фактори и подлежащи заболявания с различна етиология, включително възпалителни, инфекциозни, автоимунни, неопластични. Тези състояния имат важно значение за клиничната практика поради диференциално-диагнистичните и терапевтични проблеми, които поставят.
Причини за развитие на други витамин В12-недоимъчни анемии
Етиологичните фактори са много и патогенетичните механизми при други витамин B12-недоимъчни анемии са различни, като общото е, че се развива анемичен синдром от мегалобластен тип.
Сред основните подлежащи заболявания, които могат да провокират развитието на вторична витамин В12-недоимъчна анемия по различни механизми, се включват:
- чернодробни увреждания: при първични чернодробни заболявания, като хепатит, чернодробна цироза, холецистит и заболявания на панкреаса намаляват чернодробните резерви на витамин B12 в резултат на натрупването му във възпалителното огнище, като се развива вторичен мегалобластен синдром
- неоплазми: при ракови заболявания (рак на стомаха, тънките черва, рак на черния дроб и други) е налице повишена консумация на витамин B12 от тумора и нарушена резорбция
- след хирургични операции: при оперативни интервенции (резекции на стомаха, тотална гастректомия, резекции на тънкото черво) намалява или напълно липсва секрецията на гастромукопротеин, като се нарушават процесите на резорбция и усвояване на витамин В12
- интестинални заболявания: при заболявания на червата (ентерити, цьолиакия, дивертикулоза, тропическа и нетропическа шпру, туберкулоза на червата) се нарушава резорбцията на витамин B12 и фолиева киселина, вследствие настъпва комбиниран дефицит
- паразитози: при паразитни заболявания (някои тениози) мегалобластната анемия се дължи на използване на витамин B12 от паразита
- други: дефицит на витамин В12 настъпва при алиментарен недостиг, хроничен алкохолизъм, при бременност и по време на кърмене, както и при някои вродени генетични аномалии (например при синдром на Имерслунг-Гресбек)
Характерни симптоми
Клиничната картина на други витамин B12-недоимъчни анемии обикновено се владее от проявите на основното заболяване, като често се наблюдава преплитане на симптоматиката на основното заболяване и последвалата анемия. Клиничната картина се характеризира с проява на симптоми от страна на основното заболяване и симптоми, дължащи се на мегалобластна анемия.
Симптомите на мегалобластна анемия са характерни и включват:
- умора: отпадналост, умора при изпълняване на нормални ежедневни дейности, мускулна слабост, намалена трудоспособност
- неврологични прояви: главоболие, психични и неврологични прояви, като нарушения на съня, развитие на неврози, раздразнителност, емоционална лабилност, нарушена повърхностна и дълбока сетивност
- стомашно-чревни прояви: гадене, диария, липса на апетит, редукция на теглото при липса на промени в хранителни и двигателния режим
- други: възможни са сърцебиене, задух, промени по кожата, ноктите и лигавиците, нарушения в менструалния цикъл при жените, промени в либидото, затруднения при забременяване и износване на плода и много други
Диагноза при други витамин В12-недоимъчни анемии
Диагнозата на други витамин B12-недоимъчни анемии се поставя чрез провеждане на комплексни клинични, инструментални, биохимични и хематологични изследвания.
Въз основа на данните от разпита и прегледа на пациента специалистите обикновено се насочват към установяване на конкретното анемично състояния. Лабораторните изследвания с извършване на пълна кръвна картина, проследяване нивата на витамин В12 и редица други показатели и маркери позволява потвърждаване на диагнозата. Морфологичните промени в периферната кръв и костния мозък са по-слабо изразени от тези при пернициозна анемия.
Инструментални и образни изследвания обикновено се назначават за установяване на точните причини, довели до анемичното състояния, обща оценка на здравословното състояние на пациента и оценка на риска от възникване на усложнения.
Диференциалната диагноза на други витамин B12-недоимъчни анемии включва пернициозна анемия и всички вторични мегалобластни анемии по етиологичен признак. Възможни са диагностични грешки поради неразпознаване на мегалобластния синдром от пернициозна анемия.
Лечение и прогноза
Лечението е предимно етиологично, в случаите, в които е възможно. Отстраняването на причините, довели до анемията или лечение на подлежащото заболяване, провокирало вторично анемията в комбинация с подходяща заместителна терапия обикновено води до постигане на желаните резултати при голям процент от пациентите.
Провежда се заместващо лечение с витамин B12, като обикновено се стартира с интрамускулни апликации за бързо възстановяване на недостига, а след стабилизиране на пациентите се преминава към подходяща перорална терапия. Поради противопоказания при първични ракови заболявания и някои други състояния прилагането на витамин B12 се провежда внимателно и след добра преценка, само под медицински контрол.
Прогнозата се определя строго индивидуално при отделните пациенти в зависимост от тежестта и вида на първичната причина за възникване на мегалобластния синдром, възможностите за лечение и отговора след приложените терапевтични мероприятия.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Други витамин B12-недоимъчни анемии МКБ D51.8
ВсичкиПродукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ВИТАМИН B12 инжекционен разтвор 500 мкг 1 мл * 1 СОФАРМА
СУОНСЪН ВИТАМИН B12 (ЦИАНОКОБАЛАМИН) капсули 500 мкг * 100 SW030
ПРОМОАБОФАРМА МУЛТИВИТАМИН ефервесцентни таблетки * 20
ФЕРОГЛОБИН B12 сироп 200 мл ВИТАБИОТИКС
АБОФАРМА МУЛТИВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ ЗА ДЕЦА таблетки за смучене * 30
Библиография
https://www.nhs.uk/conditions/vitamin-b12-or-folate-deficiency-anaemia/
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/vitamin-b12-deficiency-anemia
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/vitamin-deficiency-anemia/symptoms-causes/syc-20355025
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/vitamin-b12-deficiency-anemia
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22831-vitamin-b12-deficiency
https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-b12-deficiency-symptoms
https://www.medicalnewstoday.com/articles/b12-deficiency-anemia
Коментари към Други витамин B12-недоимъчни анемии МКБ D51.8