Пенис МКБ D29.0
Мъжкият полов член (пенис) е копулативен орган. Той е съставен от 3 части:
- корен (radix penis)
- тяло (corpus penis)
- главичка (glans penis)
Повече информация за анатомичното му устройство ще намерите при:
Туморите на меките тъкани на пениса съставляват 5 % от туморите и повечето от тях са докладвани като единични тумори. Състоянията, разгледани в тази статия, включват:
Lichen sclerosus
Lichen sclerosus е заболяване, по-известно като balanitis xerotica obliterans. Среща се при мъже от всички възрасти, като средната такава за диагностицирането му е 42 години. Някои автори свързват заболяването с плоскоклетъчния карцином.
Лихеновата склероза се появява като хипопигментна лезия на кожата, наподобяваща намачкана хартия или целофан. Той засяга постепенно гланс пенис и препуциума. По засегнатата кожа се забелязват були, ерозии и атрофии. Заболяването често се проявява с фимоза, болезнена ерекция, сърбеж, болка и кървене. Заболяването може да доведе до обструкция на уретрата и задръжката на урина да бъде един от симптомите.
Целта на терапията е да се намалят симптомите и да се предотврати злокачествената трансформация. Заболяването се третира с локални кортикостероиди. Биопсията е показана при съмнения за сквамозно клетъчен карцином. Хирургични интервенции се предприемат, когато заболяването прогресира въпреки предприетото лечение. При по-тежките случаи е необходима реконструктивна хирургия.
Изображение: www.researchgate.net
Ангиокератом
Ангиокератомите обхващат около 1 % от общото население. Срещат се по-често при представители от бялата раса. Тези новообразувания представляват доброкачествени, добре очертани, червени или синкави папули с размер между 1 и 6 мм. Заболяването обикновено се появява при пациенти над 40-годишна възраст. Ангиокератомите могат да се появят и на скротума, бедрата и корема. Придружаващи симптоми са кървене, болка или сърбеж. Заболяването може да засегне всяка част от пениса, асоциира се с болест на Fabry. Лечението е показано, ако пациентът се оплаква от кървене на лезиите.
Терапията включва хирургични манипулации, криотерапия, електрокаутеризация и лазерна аблация. Лечението може да се затрудни при пациенти с екстензивни лезии.
Изображение: https://escholarship.org
Condylomata acuminata
Това е заболяване, което се асоциира с HPV, причиняващ лезии с ясна предразположеност към аногениталната област. Заболяването е известно още като генитални брадавици. Предаването на вируса става чрез контакт на кожата по време на сексуален контакт. Най-често заболяването засяга млади мъже на възраст около 20 години. Лезиите могат да засегнат всяка част на пениса, като по-често са разположени по вътрешната повърхност на препуциума. Злокачествената трансформация на заболяването е много рядко срещана.
Макроскопски заболяването се описва като гъбични лезии или брадавици, по-често са множествени и с диаметър 1 мм или повече.
Терапията включва електрокаутеризация, криотерапия и в по-тежките случаи се предприема оперативна намеса.
Изображение: www.researchgate.net
Епителоиден хемангиом
Епителоиден хемангиом е заболяване, което се среща много рядко като патология на пениса. Наименования, с които също може да се срещне, са: ангиобластом, интравенозна атипична съдова пролиферация и др.
Лезията може да се открие по всяка част на пениса. Среща се най-често във възрастта около 45 години. Смята се, че етиологичен причинител може да бъде травма.
Клинично заболяването се проявява със симптоми на болка, повишена чувствителност на засегнатата повърхност и абнормна маса.
Макроскопски заболяването се описва като единична маса с размери около 1-2 см.
Изображение: www.journal-ina.com
Тумор на Buschke-Lowenstein
Това е рядко доброкачествено заболяване на пениса, което се характеризира с бавно нарастваща маса, която обаче води до сериозни локални проблеми. За етиологичен причинител се смята HPV-6 (човешки папилома вирус). Заболяването може да обхване коя и да е част от пениса. За предразполагащ фактор се сочи лошата лична хигиена. Понякога заболяването има тенденция да рецидивира. До злокачествена дегенерация се стига рядко след дългогодишно боледуване.
Макроскопски се описва като лезия с размери между 5-10 см. Повърхността е неравна, наподобяваща папиломатозен растеж. Понякога се наблюдават кожни фистули.
Диференциална диагноза се прави с папиларен карцином, карцинома каникулатом, карциноидни брадавици и др.
Лечението е предимно хирургично, прави се ексцизия, която позволява пълното хистологично изследване и оценка на тумора.
Изображение: https://afju.springeropen.com
Лейомиом
Лейомиомът е доброкачествен тумор на гладката мускулатура, който се среща рядко като заболяване на пениса. Туморът може да обхване всяка част на пениса, като се среща под формата на малка, безболезнена и бавно растяща маса, предимно при възрастни.
Лечението е хирургическо, като се изрязва масата.
Изображение: www.researchgate.net
Миоинтимом
Миоинтимомът е доброкачествен тумор от смесен тип, който засяга корпус спонгиосус на гланс пенис. Туморът се среща много рядко, най-често около 29-годишна възраст. Етиологията на заболяването е неясна. Клинично се представя като малко възелче с диаметър около 0,5-2 см, върху гланс пенис. Не се съобщават рецидиви, дори и при непълни резекции.
Диференциална диагноза се прави с ангиолейомиом, епителиален хемангиоендотелион, лейомиом, миофибром и др.
Лечението е чрез локална ексцизия.
Изображение: https://onlinelibrary.wiley.com
Сквамозна хиперплазия
Това е доброкачествено заболяване, което се характеризира с удебеляване на сквамозния епител, но без клетъчна атипия. Заболяването може да обхване всяка анатомична част на пениса. Обикновено се намира в съседство с неопластични промени, макар да е доброкачествено заболяването се асоциира със сквамозно клетъчния карцином. Макроскопски се описва като гладки, плоски или леко надигнати лезии с перлен или бял цвят.
Диференциална диагноза се прави с псевдохиперпластичен карцином, сквамозно клетъчен карцином и др.
Изображение: www.pathologyoutlines.com
Преходният папилом на fossa navicularis е рядко туморно заболяване, което се нарича още уротелиална папилома (urothelial papiloma). Има доказателства, че етиологичен причинител е HPV.
Заглавно изображение: www.freepik.com
Библиография
http://www.aafp.org/afp/2010/0115/p167.html
http://www.pathologyoutlines.com/topic/penscrotumcondyloma.html
http://www.pathologyoutlines.com/topic/penscrotumepithelioidhemangioma.html
http://www.pathologyoutlines.com/topic/penscrotumgiantcondy.html
http://www.pathologyoutlines.com/topic/penscrotumleiomyomapenis.html
http://www.pathologyoutlines.com/topic/penscrotummyointimoma.html
http://www.pathologyoutlines.com/topic/penscrotumpenssqhyper.html
http://www.pathologyoutlines.com/topic/penscrotumtranspapilloma.html
Коментари към Пенис МКБ D29.0