Доброкачествено новообразувание на други и неуточнени части на женските полови органи МКБ D28
Муцинозна цистаденома
В процесът на хистогенезата покривния зародишен мезотелом се превръща в муцинозен, подобен на маточната шийка или на епитела на стомашно-чревния тракт.
Муцинозните цистаденоми са най-големите човешки тумори. Заемат 15 % от доброкачествените тумори на яйчника. Имат гладка овална форма или неправилно лобулирана повърхност с белезникав цвят. Стената е с различна плътност и в някои тънки участъци прозира. Срастванията около тумора обикновено се получват вторично от възпалителни изменения. Муцинозните кистоми се държат на относително тънко краче. Съдържимото им е светло вискозна течност с различна гъстота, понякога с примес на кръвни елементи, които променят цвета в кафяв. Извън тялото, на въздуха и при по-ниска температура течността се желира. Вътрешността на кистата е многокамерна.
Микроскопски се виждат единични повлекла с ондолиращ контур от висок цилиндричен епител. Клетките са светли с ядра, разположени в базалната им част. За разлика от серозните тумори могат да се наблюдават значителни хистологични вариации от един участък на тумора до друг, за това е необходимо обширно изследване, преди да се определи степентта на диференциацията на измененията.
Муцинозни тумори с гранична злокачественост
При тези тумори не се наблюдава често разраствания по външната и вътрешната повърхност. Най-общо разликата между доброкачественост и злокачественост са екстракапсулните разраствания.
Микроскопски туморът се състои от различни по размери кисти, тапицирани от мултиплексни къси папиларни основи. Наблюдава се пъпкуване и навсякъде се виждат добре очертани секретиращи муцин ацини. Най-важния белег е откриване на стромална инвазия наред с атипизма на клетките.
Псевдомиксома перитонеи
Касае се за състояние, при което в коремната празнина се натрупва значително количество муцинозна материя, секретирана от епител от с доброкачествен вид, осеял перитонеума. Често се среща при муцинозни тумори на яйчника, мукоцеле на апендикса или рак на дебелото черво. Допуска се, че муцинозните клетки се имплантират по перитонеума при разкъсване на мукозна киста.
Лечението е трудно лъчетерапия и химиотерапия не дават резултати тук. Препоръчва се инстилиране в корема на 5 % декстроза, която втечнява муцина и позволява извеждането посредством троакар.
Коментари към Доброкачествено новообразувание на други и неуточнени части на женските полови органи МКБ D28