Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Доброкачествени новообразувания Доброкачествено новообразувание на други и неуточнени части на женските полови органи Други уточнени женски полови органи

Други уточнени женски полови органи МКБ D28.7

от 22 март 2010г., обновено на 08 дек 2022г.
Други уточнени женски полови органи МКБ D28.7 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари
ОПРЕДЕЛЕНИЕ:
 
Това са доброкачествени и злокачествени тумори на яйчниците, които изхождат от серозната тъкан.

1. Доброкачествени тумори:

- Серозна цистаденома - тя е метаплазия ( това е процес на превръщане на една тъкан в друга, сродна на първата) на повърхностният епител на яйчника , което може да се осъществи след кантова инвагинация в дълбочината на органа. В редки случаи метаплазия може да се осъществи и към свободната коремна кухина.

Доброкачествената серозна цистаденома е киста най-често с гладка вътрешна и външна повърхност и размери до 10-15 см. Кистата е изпълнена със светла течност: понякога съдържимото и е кървенисто или кафеникаво. Наличие на папили по външната или вътрешната повърхност е сигурно доказателство, че кистата е от серозен тип, но не е сигурен белег за злокачественост.
Микроскопски кистата е тапицирана от стълбовиден епител, приличащ на епитела на маточната тръба, със реснички на някои от клетките.

- Фиброаденома и аденофиброма

Всички епителни тумори според степентта на застъпеността на съединителната тъкан и епител могат да се представят под формата на фиброаденома ( с преобладаване на съединителната тъкан) и аденофиброма (преобладава епител, но има и съединителнотъканна съставка).
При кистично разширение на епителните пространства се образува цистаденофиброма. Среща се като малки възелчета по повърхността на яйчника или като големи тумори, консумиращи цялата яйчникова тъкан.
Хистологично (при тъканно изследване) се установява, че от повърхностният епител след вгъване се формират дълги, приличащи на пукнатини тръби, заобиколени от хиперпластична фиброзна строма (изгражда се от съединителна тъкан, кръвоностни и лимфни съдове и нервни структури).

2. Гранично злокачествени тумори:

Тук влизат пролифериращи (разрасващи се) серозни тумори на яйчника. Те имат всички характеристики на злокачествените тумори (клетъчен атипизъм, възможност за имплантирано разпространение на туморни клетки, потенциал за повторно регенериране след отстраняването им), с изключение на разпространение на туморните клетки със съдовете.
Понякога са придружени от множество перитонеални имплантанти (засягащи ципата, която обвива коремните и тазовите органи), които въпреки злокачествения си макроскопски вид, хистологично (при тъканно изследване под микроскоп са доброкачествени.
Макроскопски те са чести странични мултилокуларни кистозни лезии с папиларни разраствания навътре. Микроскопската характеристика е епително разрастване с формиране на истински папили иклетъчен атипизъм без разрушителни явления и без стромална реакция.

3. Злокачествени тумори:

- Серозна цистаденокарцинома

Заема 50 % от епителните яйчникови карциноми. Характеризира се с вътрешни и външни папиломатозни разраствания. Често е двустранна.
Микроскопски прилича на лошо диференциран (недиференцираните тумори се характеризират с голяма злокачественост) епител на маточната тръба с плеоморфизъм (различна големина на ядрата на клетките, множество митози - деления, плътнооцветена цитоплазма и неясни клетъчни граници). Наблюдава се инвазия на стромата с некрози и стромална реакция (разрастване на фиброзна тъкан около тумора).
Степентта на диференциране е изключително важно за прогнозата.

 

КЛИНИКА:

Тя протича скрито и тихо. Може да се яви неясен коремен дискомфорт, храносмилателни смущения, задух, раздуване на корема, развитие на асцит (събиране на свободна течност в коремната кухина). В повечето случаи яйчникът не е болезнен и няма болка при опипване през коремната стена. За щастието на някои жени откриване на яйчников тумор става по-време на операция по друг повод. Но най-често туморът се открива късно 3-4 стадий. В тези напреднали стадии има болка, разтягане и подуване на корема, открива се тумор в таза и може да има влагалищно кървене.

 

ДИАГНОЗА:

Най-често се открива тумор с неправилна повърхност възловиден, фиксиран (неподвижен). Придружаващият го асцит е верен показател. При тумор без асцит трябва да се мисли за доброкачествен тумор.

За ранното откриване има значение редовните гинекологични прегледи, при които трябва да се мисли и открива заболяването. При преглед задължително се опипват слабинните лимфни възли, подмишничните и надключичните лимфни възли, Щателно да се изследват гърдите, да се търси хидроторакс (течност в гръдния кош) поради наличие на метастази. Не е изключено и откриване на тромбофлебит на долните крайници.

Скринингови методи:

- Колпоскопиране (оглед на маточната шийка и влагалището с микроскоп), като се взема материал от дъгласовото пространство (между матката и правото черво) за цитологично изследване (клетъчно изследване).

- Изследване на туморни маркери - карциноембрионалния антиген или други субстанции, алфа - фетопротеин и хорионгонадотропин.

- Имунодиагностика - Са-125 има практическо значение при серозните тумори и други специфични антигени немогат да се използват като скринингов метод за диагноза, но се използват за определяне броя на химиотерапевтичните курсове.

- Ултразвукова диагностика - за определяне на размерите и консистенцията на тумора.

- Компютърна томография - той не е много точен за откриване на малки разсейки. Не може точно да определи засягането на червото. Полезен е за доказване на асцит.

- Други предоперативни методи за доказване на тумор на яйчниците е контрастната рентгенография

- Гастроскопия (ендоскопски метод за оглед на стомаха) - при болки в стомаха, гадене и повръщане.

- Пробна лапаротомия (ендоскопски метод за оглед на органите в коремната стена)

- Венозна урография - контрастно изследване на пикочната система и търсене на метастатични огнища в уретерите.

За разлика на другите генитални карциноми, при яйчниковите се определя стадия и видът им по време на операция (хистология - гефрир).

 

ЛЕЧЕНИЕ:

При оперативно лечение туморът трябва да се отстранява максимално радикално, за да има шанс след това лъчетерапията или химиотерапията. Като правило операцията включва отстраняване на яйчници, тръби и матка, оментума и често апендикса. Прави се селективна лимфна дисекция (премахване на лимфни възли) - около аортата и тазови лимфни възли за определяне на стадия на тумора. При разсейки над 2 см лимфната дисекция е безпредметна.

В специални случаи при които туморът е капсулиран и жената желае да запази репродуктивните си способностти се премахва само единия яйчник, след прицизно изследване на стадия и се взема материал от другия за хистологично изследване. Запазване на яйчника и матката се допуска и при тумор с гранична злокачественост, за да се даде възможност на жената да роди.

Засега е прието при стадий 1а добре диференциран тумор и липса на разкъсване на капсулата му да не се предприема следоперативно лечение. Всички останали случаи подлежат на химиотерапия (Циклофосфамид, Метотрексат, Цисплатина). При някои тумори се прилага хормонотерапия, тъй като 75 % от яйчниковите тумори имат прогестеронови и естрогенови рецептори.
Лъчелечение - овариалните карциноми много бързо се разпространяват в коремната кухина. Прилага се облъчвания през кожата на таза.

Палиативна терапия - тя се използва при пациенти в крайни стадии. Тя цели контрол на болката, подобряване на храненето, борба със чревната непроходимост, с асцита и плеврита.

 

ПРОГНОЗА:

В зависимост от стадия - в 1 стадий се дава от 50-70 % петгодишна преживяемост, при 2 стадий около 40 % петгодишнапреживяемост. И при 3 и 4 стадии от 4-10 % петгодишна преживяемост.

2.5/5 2 оценки

Коментари към Други уточнени женски полови органи МКБ D28.7

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други уточнени женски полови органи МКБ D28.7
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 17:30
    Коментирайте "Други уточнени женски полови органи МКБ D28.7"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мога ли да комбинирам Фенистил гел с Алергозан таблетки или други лекарства против алергия?

преди 2112 дни, 5 часа и 9 мин.

Осигурявахте ли настаняване на гостите от други градове за сватбата?

преди 2247 дни, 6 часа
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 1 час и 41 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 6 дни, 18 часа и 22 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 1 час и 14 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 8 часа и 15 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ИМУРАН таблетки 50 мг * 100

ЛИПОКАНТЕ таблетки 2 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: Mariq Kostova от 02 юли 2025г. в 16:51:00

БУТО АСМА инхалер 0.1 мг 200 дози ЧАЙКАФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 16:28:57

УЛКАМЕД таблетки 120 мг * 56 KRKA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 16:28:27

Инжекционни кортикостероиди

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 16:27:38
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival