Други доброкачествени новообразувания на матката МКБ D26
Предраковите заболявания се срещат най-често при жени в климактериума и менопаузата. Настъпват промени във функционалния слой на ендометриума (най-вътрешния слой на маточната кухина).
Функционалният ( най- вътрешния и повърхностен слой на маточната лигавица) слой на се обновява на всеки 28 дена. За да се реализират, канцерогенни влияния трябва да бъдат атакувани клетките от базалния слой на ендометриума.
Пред ракови заболявания на ендометриума са : аденома на ендометриума и аденодисплазията.
АДЕНОМА НА ЕНДОМЕТРИУМА, adenoma endometrii
ОПРЕДЕЛЕНИЕ:
Представлява локална хиперплазия на клетки от базалния слой на ендометриума с неправилно структурирани и ориентирани жлези. При разрастването си добиват вид на полип, който се вдава в маточната кухина.
КЛИНИКА:
Малките аденоми са безсимптомно протичащи. Аденоматозните полипи на ендометриума се манифестират ациклично генитално кръвотечение поради появяващи се в тях некрози. Често карциномата стартира именно от такива аденоматозни полипи.
АТИПИЧНА ХИПЕРПЛАЗИЯ НА ЕНДОМЕТРИУМА (АДЕНОДИСПЛАЗИЯ), adenodysplasia
За разлика от обикновената жлезисто-кистозна хиперплазия на ендометриума, която няма предраково значение, атипичната хиперплазия се характеризира с изобилие на жлези при много оскъдна строма ( състои се от съединителна тъкан, кръвоносни съдове, лимфни съдове и нерви). На места стромата напълно отсъства, така че жлезите се разполагат непосредствено една до друга (гръб в гръб). Епителните клетки тапициращи жлезите, на места са вместо на един в два и повече реда.
Често се наблюдававътрежлезни псевдопапиларни разраствания на жлезистия епител. Ядрата на клетките показват промяна. Тези изменения обаче не са достатъчно изразени, за да се класифицира хистологичната находка като диференцирана жлезиста карцинома.
Клиничната атипична хиперплазия, както и обикнове4ната хиперплазия се манифестират с ациклични генитални кръвотечения (метрорагии), често предшествани от дълги периоди на аменорея (липса на менструален цикъл).
ДИАГНОЗА:
Диагнозата на преканцерозите на ендометриума се поставя чрез пробно абразио (отстраняване на тъкянният епител) и хистологично изследване.
ПОВЕДЕНИЕ:
При наличие на атипично разрастване на клетки се назначават в период от 1 месец гестагенен препарат през устата. Веднага след завършване на хормоналният курс се прави пробно абразио. При атипичната хиперплазия след 1 месец лечение настъпват промени. Като жлезите се раздалечават и в тях се появяват секреторни изменения.
Рецидивиращата (повтарящата)атипична хиперплазия на ендометриума е индикация за онкопрофилактичнахистеректомия (отстраняване на матката) при жени след менопаузата. А при високо оперативен риск се прилага медроксипрогестерон - депоза 1 месец, след което се намалява дозатаза следващите 5 месеца. Проследяването на ефекта от лечението е абсолютно необходимо и след 3 месеца се прави пробен кюртаж.
ПРОГНОЗА:
Комулативният рискот развитие на рак на ендометриума след кюртаж, при който се установява атипична хиперплазия, след 10 години достига до 30 %.
Коментари към Други доброкачествени новообразувания на матката МКБ D26