Карцином in situ на кожата на други и неуточнени части на лицето МКБ D04.3
Най-често срещаните карциноми in situ на кожата на други и неуточнени части на лицето са плоскоклетъчен карцином in situ (означаван и като болест на Боуен, Bowen's disease) и базалноклетъчен карцином in situ (известен и като повърхностен базалноклетъчен карцином).
Кожните плоскоклетъчни и базалноклетъчни карциноми и техните in situ форми се означават като немеланомни карциноми на кожата и са най-често срещаните злокачествени заболявания, с честота 18-20 пъти по-голяма от тази на злокачествените меланоми.
Рисковете за развитие на немеланомни кожни карциноми се оценяват на 29% до 55% за базалноклетъчен тип карцином и на 7-11% за плоскоклетъчните видове. Около 80% от немеланомните ракови образувания на кожата са базалноклетъчни, а около 20% се падат на плоскоклетъчните ракови форми.
Етиология
Етиологията на карциномите in situ, засягащи кожата на други и неуточнени части на лицето се свързва с продължителното увреждащо действие на ултравиолетовите (UV) лъчи, чиито източници могат да бъдат естествени (слънчевата светлина) или изкуствени — солариумите.
Рискови фактори
Съществуват обаче и допълнителни рискови фактори, които допринасят за развитието на злокачествени образувания в областта на лицето, като по-важните са:
- светла кожа — светлата кожа се дължи на по-малкото количество меланин в нея, а това означава, че кожата е по-слабо защитена от слънчева светлина. По принцип всеки индивид може да развие злокачествено заболяване на кожата, но хората със светла кожа, с червена или руса коса, светли очи, особено тези с лунички, имат значително по-висок риск за развитие на карцином in situ на кожата на други и неуточнени части на лицето;
- прекомерно излагане на слънце — събирането на тен и прекарването продължително време на слънце, особено без UV защита, увеличава риска за развитие на злокачествена болест на кожата.
Ако има анамнеза за едно или повече слънчеви изгаряния с появата на мехури (втора степен изгаряне) през детството или юношеството, то рискът за развитието на карцином in situ на кожата на лицето е по-голям.
Хората, които живеят на топли и слънчеви места, а също и тези, населяващи по-високи райони, са с по-висок риск за развитие на кожно злокачествено заболяване на лицето, защото те прекарват повече време на открито и съответно са подложени на по-голямо слънчево въздействие; - бенки — хората с много бенки или имащи бенки със странна форма имат по-висок риск за развитие на кожна неоплазия;
- предракови лезии — хората, страдащи от актинична кератоза, са с повишен риск за развитие на рак на кожата;
- наследственост — ако някой от близките на даден индивид (родители, братя, сестри) е развил раково заболяване на кожата, това означава, че и рискът за него е много висок.
Увеличен е и рискът от рецидиви на кожните злокачествени заболявания, прекарани в миналото; - намален имунитет — хората със състояния или заболявания, които водят до отслабване на имунната им система, са с по-голям риск за развитие на рак на кожата. Към тази група спадат болните от левкемия, СПИН/ХИВ, както и тези, приемащи имуносупресори;
- излагане на радиация и други въздействия — при пациентите, прекарали лъчетерапия, рискът за развитие на рак на кожата, особено базалноклетъчен вид, е по-голям;
Излагането на арсен и неговите производни също увеличава риска.
Подробна информация за симптомите, хистологичните характеристики и методите на лечение на карциномите in situ на кожата на други и неуточнени части на лицето ще намерите при:
МКБ D04 Карцином in situ на кожата
Профилактика
Правилната профилактика на карциномите in situ, засягащи кожата на лицето, е от много голямо значение.
Съществуват различни методи, чрез които може да се намали риска за развитието на злокачествени заболявания на кожата на лицето:
- избягване излагането на слънце между 10:00 и 16:00 часа — периодът, когато слънчевите лъчи са най-силни;
- нанасяне на слънцезащитен крем със SPF (Sun Protection Factor, слънцезащитен фактор) поне 15 (SPF 15) всеки път, когато сте на слънце;
- използването на подходящо облекло, което пречи на вредните ултравиолетови лъчи да достигнат кожата;
- избягване на солариумите, които са източник на UV лъчи и излагат кожата на неестествена слънчева светлина;
- избягване на медикаменти, които правят кожата по-чувствителна към слънчева светлина;
- редовно проверяване на кожата за изменения от всякакъв вид, особено при хора, при които е повишен рискът за развитието на злокачествено образувание на кожата;
Коментари към Карцином in situ на кожата на други и неуточнени части на лицето МКБ D04.3