Лимфни възли на таза МКБ C77.5
При засягане от вторично и неуточнено злокачествено новообразувание на лимфните възли на таза се наблюдава разпространение на първичното огнище с помощта на лимфната система.
Подробна информация за анатомичните особености на лимфните възли може да намерите на:
Ангажирането на тези структури се асоциира с авансирал туморен процес, ниски терапевтични възможности и повишен риск от развитие на рецидив.
В тазовите лимфни възли метастазират следните тумори:
- рак на пикочния мехур
- ендометриален карцином
- рак на шийката на матката
- тумори на яйчниците
- вагинален карцином
- рак на пениса
- тумор на простатата
- карцином на ректума
- анален карцином
- рак на тестиса
Туморите в тазовата област обикновено метастазират първо в регионалните лимфни възли в областта, след това могат да засегнат други органи и структури чрез кръвообращението или чрез прорастване към тях.
Клиничната картина при отделните случай е различна и често се наблюдават само симптоми, свързани с първичния тумор.
С увеличаване на размерите на лимфните възли е възможно притискане на съседни органи и съдове.
Диагнозата се основава на провеждането на редица клинико-лабораторни и инструментални изследвания, като с най-голяма информативна степен са образните изследвания с висока разделителна способност, като компютърната томография и ядрено-магнитният резонанс. Те дават подробно описание на точната локализация, размерите и броя на лимфните възли.
Необходимо е да се извърши биопсия и полученият материал да се подложи на хистологично изследване за изясняване на произхода на първичния тумор и за разграничаване на първични от вторични неоплазми на лимфните възли.
Лечението на вторично и неуточнено злокачествено новообразувание на лимфните възли на таза се състои в хирургично отстраняване на засегнатите лимфни възли, лъчелечение и химиотерапия.
Прогнозата при отделните онкоболни зависи от вида на първичния тумор, терапевтичните възможности и здравословното състояние на пациента.
Коментари към Лимфни възли на таза МКБ C77.5