Корем МКБ C76.2
В групата злокачествени новообразувания с други и неточно определени локализации се включва и карцином в областта на корема.
Неоплазмите в тази област могат да бъдат с различна локализация, включваща органи от гастроинтестиналната и отделителната система.
Подробна информация за тяхното анатомично устройство може да прочетете на:
Честотата им е изключително ниска, тъй като в повечето случаи е възможно определяне на точната локализация на тумора и засягане на съответния орган.
Клиничната симптоматика на този тип неопластични заболявания е разнообразна при отделните пациенти и варира от безсимптомно протичане до тежко, животозастрашаващо състояние.
Безсимптомното протичане е характерно за тумори с малки размери, които не ангажират съседни органи и структури. С нарастване на големината на тумора и притискането на съседни кръвоносни съдове, нерви и тъкани се проявяват симптоми с различен характер.
Често срещани са някои от следните прояви:
- гадене
- повръщане
- дискомфорт в абдоминалната област
- намален апетит
- запек или диария
- необяснима редукция на тегло
- интоксикиран вид
- пожълтяване на кожата и склерите
- метеоризъм
Диагнозата на тези неопластични заболявания понякога е много трудна и се налага провеждане на множество лабораторни и инструментални тестове. Рядко данните от анамнезата и физикалния преглед помагат за уточняването на първичното огнище.
Изследването на кръвта и урината може да покаже наличие на понижени стойности на хемоглобин, хематокрит и желязо, повишени туморни маркери, промяна в нормалните нива на чернодробните ензими и билирубина.
Провеждането на ехография и ендоскопия с биопсия може да бъде много полезно за установяването на типа клетки, от които е изграден туморът, тяхната степен на диференциация и хистологичните им характеристики.
От инструменталните изследвания с особено голяма диагностична стойност са компютърната томография и ядрено-магнитният резонанс, поради високата си разделителна способност.
Терапевтичните възможности зависят от вида и локализацията на тумора на корема, наличието на метастази в регионалните лимфни възли и далечни органи, здравословното състояние на пациента.
Лечението обикновено е комплексно и включва хирургична резекция на засегнатата зона, с последваща лъчетерапия. При твърде авансирал процес и иноперабилни пациенти се препоръчва провеждане на химиотерапия.
Коментари към Корем МКБ C76.2