Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Злокачествени новообразувания Злокачествени новообразувания с уточнена локализация, определени като първични или предполагаеми като първични, с изключение на лимфната, кръвотворната (хемопоетичната) и сродните им тъкани Злокачествени новообразувания на мъжките полови органи Злокачествено новообразувание на други и неуточнени части на мъжките полови органи Мъжки полови органи, с неуточнена локализация

Мъжки полови органи, с неуточнена локализация МКБ C63.9

от 06 окт 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Мъжки полови органи, с неуточнена локализация МКБ C63.9 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Продукти
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Продукти
Коментари

Онкологичните заболявания в настоящия момент са причина за 12% от смъртните случаи в световен мащаб. През следващите 20 години се очаква нарастване на броя на смъртните случаи от 6 млн. на 10 млн. Приблизително 20 млн. души по света живеят с диагнозата рак. В Българи през 2011 г. са регистрирани 34864 случаи на онкологични заболявания.

В рубриката злокачествено новообразувание на мъжки полови органи, с неуточнена локализация се включват първични и вторични неоплазии на пикочо-полов тракт при мъжа без допълнителни уточнения.

Ракът на простатната жлеза е най-често срещаното онкологично заболяване на мъжка полова система и второ по честота след рак на белия дроб. Заболяемостта се увеличава след 45 години, като достига пик при 75-79 годишните. В 95% от случаите се диагностицира аденокарцином. Злокачествените тумори на тестисите засягат предимно мъже на възраст от 15 до 35 години и се делят на герминативни (97%) и негерминативни (3%).

Онкологичните заболявания на пениса се срещат сравнително рядко в развитите страни, но съставляват 20% от случаите на рак при мъже в Африка, Азия и Южна Америка. Най-често диагностицираната хистологична форма е плоскоклетъчен карцином на кожата и полулигавиците на половия член. Туморите на надсеменник, семенна връв, кожа на скротума, семенно мехурче и туника вагиналис са значително по-редки.

Клиничната картина на злокачествено новообразувание на мъжки полови органи, с неуточнена локализация се определя от областта, в която се развива туморът и стадия на развитие на малигнения процес.

В повечето случаи началните симптоми са неспецифични. При рака на простатата първият клинично значим симптом е дизурията, която се характеризира с честа, затруднена микция и усет за неизпразване на пикочния мехур. В началото често уриниране е само през нощна, в последствие дизурията се установява и през деня. В резултат на прорастване на тумора в лумена на уретрата и шийката на пикочния мехур се стига до частична или пълна задръжка на урина. Други симптоми са хематурия, хемоспермия, болка с променлив характер, която се появява периодично, през неопределени интервали или е постоянна, в някои случаи се усеща като тежест или е силно изразена. Изразността на болката се определя от степента на разпространеност на тумора и компресията, която малигнома упражнява върху нервите и коренчетата на гръбначния мозък. Установяват се, също така, болки при дефекация (изхождане), постоянни тенезми (напъни за дефекация без резултат) и увеличаване на хемороидални възли.

Сквамозноклетъчният карцином на пениса възниква най-често от преканцерозни лезии или на основа на хроничен възпалителен процес. Туморът се локализира предимно по главичката на пениса или препуциума, рядко върху тялото на половия орган. Обективно се установява еритема плака, екзофитен растеж или улцерозни ендофитни маси. Туморната лезия е с яркочервена, налобена или кървяща повърхност върху силно инфилтрирана основа.

Злокачествените неоплазии на тестисите най-често са едностранни (засягат само единия семенник) и се презентират с увеличаване обема на тестиса. При палпация се установява твърдо образувание с грапава, възловидна повърхност, която обикновено не е болезнена. Разпространението на тумора извън на органа се осъществява по лимфен и кръвен път. Симптоми на лимфогенна дисеминация са възникване на болки в поясна област или около пъпа.

Диагнозата на тумори на мъжки полови органи, с неуточнена локализация налага извършване на комплекс от клинични и параклинични методи на изследване. Освен данните от разпита на болния и физикалното изследване, значение имат образни методи на изследване като: рентгенография, ехография, КАТ, ЯМР, ПЕТ. Точна диагноза може да се постави чрез биопсия и хистологична верификация на тумора или екстпресно патоморфологично изследване по време на оперативна интервенция.

От лабораторните изследвания могат да се открият анемията, хематурия, промени в седимента на урината (пиурия - гной в урината). Изследването на специфични туморни маркери като простатно специфичен антиген (PSA), алфа-фетопротеин и хормони като човешкия хорионгонадотропин (b-ЧХГ) влизат в съображение при постоперативното проследяване на пациентите и определяне прогнозата на заболяването.

Лечението е комплексно и може да включва оперативно отстраняване на тумора, с последващо лъчетерапия или химиотерапия. Използваните адювантни методи на лечение се определя предимно от хистологичните характеристики на тумора, клиничния стадии на заболяването и наличието метастази в лимфни възли и отдалечени органи.

3.3/5 8 оценки

Симптоми и признаци при Мъжки полови органи, с неуточнена локализация МКБ C63.9

  • Нарушения в менструалния цикъл
  • Сексуални симптоми
  • Симптоми на пикочната система
  • Тазови симптоми
  • Генитални симптоми
  • Симптоми, вариращи значително в зависимост от вида и точното местоположение на тумора

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ПРОСТАТИН таблетки * 120 ТОШКОВ
20.80лв.

ПРОСТАТИН таблетки * 120 ТОШКОВ

ПРОСТАГАРД капсули * 50 НАТУРФАРМА
30.90лв.

ПРОСТАГАРД капсули * 50 НАТУРФАРМА

КУКУРБИТА капсули 250 мг * 80 ХЕРБАМЕДИКА
17.20лв.

КУКУРБИТА капсули 250 мг * 80 ХЕРБАМЕДИКА

Коментари към Мъжки полови органи, с неуточнена локализация МКБ C63.9

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Мъжки полови органи, с неуточнена локализация МКБ C63.9
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 02:35
    Коментирайте "Мъжки полови органи, с неуточнена локализация МКБ C63.9"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Официални мъжки обувки - откъде мога да намеря нещо нещо интересно

преди 2482 дни, 10 часа и 36 мин.

Идеалните мъжки подаръци?

преди 3441 дни, 13 часа и 41 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 14 часа и 39 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 5 часа и 39 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 5 часа и 51 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 5 часа и 58 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival