Кожа на клепачите, включително ъглите на клепачните цепки МКБ C44.1
Ракът на кожата на клепачите е общ термин за злокачествени новообразувания, които се появяват в тази област и се категоризират като епителен тумор. Туморите на клепача могат да възникнат от епидермиса на кожата, мастните жлези, екринните или апокринните потни жлези.
От епителните злокачествени тумори на кожа на клепачите, включително ъглите на клепачните цепки, най-често се наблюдават базоцелуларен карцином, спиноцелуларен карцином, себацеен карцином (аденокарцином на Мейбомиевите жлези).
Основният етиологичен фактор за възникването на базоцелуларния и спиноцелуларния карцином, с изключение на себацейния карцином, представлява общата доза ултравиолетово облъчване от естествени или изкуствени източници. Туморите на клепачите засягат предимно възрастни хора, поради по-продължителната експозиция на ултравиолетова радиация. Рискът от възникване на карцином на мастните жлези е по-висок при жени над 60-годишна възраст и при по-млади хора, при които е проведена лъчева терапия в областта на лицето по друг повод. Злокачествените новообразувания на клепачите са широко разпространен сред хората от европейски произход с бяла кожа, тъй като светлата кожа не осигурява достатъчна естествена защита срещу УВ-лъчите на слънцето.
1. Базоцелуларен карцином (carcinoma basocellulare). Най-честа локализация на базоцелуларният карцином е в областта на долния клепач (75%) и вътрешния клепачен ъгъл. Появяват се единични или няколко сливащи се плоски възли с восъковиден (перловиден) изглед, заоблени ръбове и телеангиектазия. След различен период от време повърхността им ерозира, появява се круста, която периодични отпада като в центъра на кожната лезия се появява постоянно персистираща дълбока язва. Базоцелуларният тумор се характеризира със склонност за периферно разпростира, отколкото в дълбочина. Туморът рядко метастазира. При напреднали стадии има свойството да прониква в орбитата, околоносните кухини, носа и черепната кухина.
2. Сквамозноклетъчен карцином (carcinoma squamocellulare). Този тумор напредва по-бързо и се разпространява както в ширина, така и в дълбочина. Обикновено възниква върху предракова кожна лезия или върху фотоувреден кожен участък, бележи, на което са дисхромия, телеангиектазия, сенилни кератоми. Ранните признаци на преход към малигнен тумор са индурация (уплътняване) на съществуваща кожна лезия и еритем (зачервяване) на околната кожа. Образуването на плака, а в последствие и на нодул (възелче), покрит с круста (коричка), е симптом за наличие на инвазивен карцином. След отстраняване на коричката се открива язвичка, която кърви при минимално травмиране. Често дава метастази в регионалните лимфни възли или в отдалечени органи.
3. Себацейният карцином на клепача - представлява рядък малигнен тумор, които произхожда от Мейбомиевите жлези (adenocarcinoma gl. Meibomii) или по-рядко от жлезите на Zeis. Появява се като еритемна плътна плака, отчасти полупрозрачна, понякога формира язвичка. Консистенцията на тумора е по-твърда и след ексцизия обикновено се получават рецидиви. Себацейните карцином показва агресивно развитие, могат да инвазират орбитата и често дават локо-регионални метастази, а в 1/4 от случаите се откриват висцерални метастази.
Диагнозата на злокачествените новообразувания на кожа на клепачите, включително ъглите на клепачните цепки се поставя от специалист по кожни болести в колаборация с офталмолог. Базалноклетъчният и сквамозноклетъчния карцином се диагностицира по характерната клинична картина, локалния оглед, като окончателна диагноза се поставя след хистологично изследване на тъканен материал от суспектната кожна лезия, получен посредством биопсия.
Диагнозата е на себацейния карцином на клепача често се затруднява поради две основни причини:
- в ранните стадии на развитие тумора наподобява доброкачествени лезии като хордеолум (ечемик) или хроничен блефароконюнктивит;
- наличието на жълтеникави крусти по повърхността на тумор дава прилика със сквамозноклетъчния карцином.
Поради изброените по-горе причини е задължително включването на себацейния карцином в диференциалната диагноза на повечето туморовидни образувания на клепача и възпалителни състояния на клепачите, които се появяват периодично и не се повлияват от проведеното конвенционално лечение.
Лечението на злокачествените тумори на кожа на клепачите, включително ъглите на клепачните цепки е предимно оперативно - ексцизия или диатермоексцизия на тумора с достатъчно широка граница в здрава тъкан, като в последствие се извършва блефаропластика. Златен стандарт представлява Mohs-микрографския хирургичен метод, чрез който се осъществява цялостно отстраняване на тумора под микроскопски контрол. В ранните стадии на туморно развитие, поради риск от възникване на радиационен дерматит, конюнктивит, кератит или по-дълбоко увреждане на очната ябълка, не се препоръчва извършването на лъчетерапия и криотерапия. В напредналите стадии на заболяването се извършва орбитална екзентерация, радикал дисекция регионалния лимфен басейн, лъчетерапия или химиотерапия.
Коментари към Кожа на клепачите, включително ъглите на клепачните цепки МКБ C44.1