Злокачествен меланом на клепача, включително ъгъла на клепачната цепка МКБ C43.1
Клепачите се засягат често от различни болестни процеси. Повечето от лезии на клепачите са с доброкачествен произход, но малка част от тях са злокачествени. Смята се, че от всички доброкачествени и злокачествени заболявания на клепачите около 35% са спиноцелуларен и базално-клетъчен карцином.
Злокачествен меланом на клепача, включително ъгъла на клепачната цепка представлява едва 1% от всички злокачествени лезии, възникващи в тази област. Може да възникне от кожата на клепачите или конюнктивата. Въпреки че меланомът на кожата се среща рядко (3% от всички ракови новообразувания на кожата), повече от две трети от всички смъртни случаи от рак на кожата се дължат на злокачествен меланом. Поради тази причина е необходимо да се познават добре характеристиките на доброкачествените и злокачествени лезии на клепача, особено когато са пигментирани. Пигментните лезии на кожата възникват от меланин синтезиращи клетки, които биват: епидермални меланоцити и дермални меланоцити.
В областта на клепача могат да възникват следните клинико-патологични форми на малигнен меланом: лентиго малигна меланома, повърхностно разпространяващ се меланом и нодуларен меланом.
Лентиго малигна е преканцерозната форма на лентиго малигна меланом. Представлява хоризонтално нарастваща епидермална лезия, която се открива най-често по кожата на лицето на пациенти в напреднала възраст и се свързва с често излагане на слънце. В сравнение с хоризонталната фаза на нарастване на повърхностно разпространяващия се меланом, тук тя е много удължена и много от лезиите не прогресират до инвазивен меланом. При прорастване на лентиго малигна в дермата, лезията се определя като лентиго меланома малигна.
Лентиго малигна меланом съставлява 20-30% от меланомите в областта на главата и шията. Първоначално лезията изглежда като плоска и кафява на цвят макула с неясно очертани граници, която постепенно нараства периферно, цветът й става неравномерен, появяват се тъмнокафяви до черни или синкави участъци. Трансформирането на кожната лезия във вертикална фаза на растеж се манифестира от образуване на надигнато възелче, разположено в пигментирания участък, което е с различна пигментация и може да секретира серозна течност, да се разязви или да прокърви.
Повърхностно разпространяващия се меланом представлява леко надигната лезия с кафява пигментация, неправилна форма и неясни граници. Понякога по периферията й се открива участък на възпаление. При преминаване във вертикална фаза на растеж се наблюдава нарастващо възелче, което секретира серозна течност или кърви.
Нодуларните меланоми обикновено се презентират като тъмно кафяви до черни възловидни лезии, или плаки. Рядко възникват в областта на клепачите.
Диагнозата на злокачествен меланом на клепача, включително ъгъла на клепачната цепка се поставя от специалист по кожни болести (дерматолог). Повечето лезии могат да бъдат диагностицирани на базата на данни от физикалния преглед (оглед на лезията с дермотоскоп) и клиничната картина. Заболяването се потвърждава след хистологично изследване на тъканен материал, получен посредством биопсия на злокачествената лезия. Биопсията се извършва при всяко съмнение за наличие на злокачествен меланом. На базата на резултатите от биопсията се определя степента на инвазия и стадия на туморния процес, както и оптималния терапевтичен подход. За търсене на метастатично заболяване се провеждат допълнителни образни изследвания - КАТ, ЯМР, ПЕТ и др.
Подробна информация относно стадиите на развитие на малигнения меланом и степените на инвазия може да прочетете при:
Лечението на злокачествен меланом на клепача, включително ъгъла на клепачната цепка в началните стадии на заболяването е оперативно. Малигнен меланом с малка дебелина (под 0,76 мм) налага ексцизия на разстояние 1 см от видимия ръб на тумора. При по-дебели тумори се налага по-широка ексцизия. При наличие на метастази в регионални лимфни възли се извършва дисекция на регионалния лимфен басейн. В напредналите стадии с наличие на метастази във вътрешни органи се провежда моно- или полихимиотерапия.
Прогнозата на заболяването се определя от стадия и дебелината на тумора. Според посочената от Breslow класификация меланомите с дълбочина под 0,76 мм са с 8-годишна преживяемост в 93,2% от случаите, докато при лезии с дълбочина на инвазия по-голяма от 3,60 мм 8-годишната преживяемост е 33,3%.
Коментари към Злокачествен меланом на клепача, включително ъгъла на клепачната цепка МКБ C43.1